Muzika koju slušamo tokom vožnje utiče na naše raspoloženje i koncentraciju, a samim tim i na mogućnost nezgoda.
Verovatno ste se bar jednom raspravljali sa partnerom ili prijateljem koja muzika će se slušati u kolima, naročito tokom dužeg puta. Ali, čak i ako mislite da je svejedno, nova studija engleskih naučnika pokazala je da nije.
Naime, otkrili su da muzika koju slušamo tokom vožnje utiče na naše raspoloženje i koncentraciju, a samim tim i na mogućnost nezgoda. Naučnici su na osnovu obimnog istraživanja dali preporuku šta bi trebalo da se sluša u kolima kako bi se povećala sigurnost na putu.
"Najsigurnije" pesme za vožnju su numere "Come Away With Me" Nore Džons, "Tiny Dancer" Eltona Džona, "I Don't Wanna Miss a Thing" benda Aerosmit, "Cry Me a River" Džastina Timberlejka, "The Scientist" grupe Koldplej...
Ove pesme su dobre, tvrde naučnici, jer imaju tempo koji je približan ritmu rada srca, odnosno imaju od 60 do 80 udaraca u minuti.
Bez obzira da li im se ovakva muzika sviđa ili ne, ljudi su uz nju koncentrisaniji i fokusirani na vožnju. Takođe, otkrili su i da su neke pesme "opasne" za sve one na motorima, jer "teraju" na brzu vožnju i smanjuju opreznost.
Očekivano, to je bučna muzika sa naglašenim ritmom koja podiže broj otkucaja srca, pojačava uzbuđenje i podsvesno "tera" motocikliste da brzinom "stignu" ritam muzike.
Otkrili su i da postoje razlike kada su za volanom žene, pa je tako za njih posebno opasan hip-hop jer podstiče agresivniju vožnju, dok su najneoprezniji muški vozači oni koji slučaju hevi-metal. Zanimljivo je da su plesni ritmovi imali identičan uticaj i na žene i na muškarce.
Ali, najveće iznenađenje za naučnike je podatak da vozačima najmanje prija klasična muzika, jer odvlači pažnju i podstiče na greške.
{youtube}EqWLpTKBFcU{/youtube}