Organizatori 3. međunarodnog Tesla relija, nadmetanja automobila na alternativni pogon koji se vozi za Svetski šampionat (FIA) naišli su, pre nekoliko dana, na teško rešiv problem! U reli karavanu vozila iz brojnih evropskih zemalja, koji je startovao u Republici Srpskoj u Andrićgradu, bilo je i automobila koji su za pogon koristili biodizel, kojeg su bez problema tankovali u RS, ali kada su prešli na teritoriju Srbije suočili su se sa - nestašicom.
Na jedvite jade, pronađena je jedna benzinska stanica (Pink plus u Zemunu) koja je imala u svom asortimanu i biodizel! Reli je uspešno završen, ali su učesnici i zvaničnici FIA (Međunarodne automobilske federacije) bili u čudu: kako to da u jednoj zemlji, koja je u predvorju EU, nema biodizela. U Evropi je zakonom propisano da, porede čistog biodizela i u svakoj litri „običnog“ dizela mora da bude bar 20 odsto biodizela!
Mi nemamo zakonsku odredbu o obaveznoj prodaji biodizela. Ali, to nije jedini razlog što ga nema na našim pumpama. Jednostavno u ovom trenutku to nam nije isplativo, kaže Bora Tatić, zamenik predsednika Udruženja benzinskih stanica Srbije.
Na pitanje zašto biodizel nije isplativ u Srbiji a jeste u celoj Evropi, odgovor daje Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije.
Proizvođačka cena biodizela je dosta veća od proizvođačke cene evrodizela. Pošto se u Srbiji plaća akciza na biodizel kao i na evrodizel od 46 dinara po litru ne može nikako biti konkurentan na benzinskim stanicama, kaže Mićović.
Do maja 2013. nije bilo akcize na biodizel pa su tu neki videli sjajnu priliku za zaradu. Za prva tri meseca 2013. uvezeno je oko 8.000 tona biodizela uz stalni trend rasta količina. Gorivo su mešali sa evrodizelom i izbegavali obaveze prema državi.
Kupci pojma nisu imali šta se dešava, a „naftaši“ koji su pošteno poslovali su zabeležili veliki pad potrošnje jer su lovci u mutnom prodavali ilegalno namešani biodizel.
Država se zato opredelila za uvođenje akcize na biodizel i uvoz je sutradan stao.