Bonitetna kuća Dun & Bradstreet danas je saopštila da i dalje svrstava Srbiju u grupu zemalja sa visokim rizikom poslovanja, ali sa pozitivnim trendom koji ukazuje na mogućnosti smanjenja rizika.
U februarskom izveštaju, u kome analiziraju najavljene izbore u Srbiji, D&B analitičari ocenjuju da bi novi izborni mandat Srpske napredne stranke (SNS) bio pozitivan za Srbiju.
"Sadašnja vlada je postigla solidan napredak od dolaska na vlast: rešavanje problema Kosova, pozicioniranje Srbije na putu ka članstvu u EU, a od 2014. godine i suočavanje sa ozbiljnim strukturalnim ekonomskim problemima u zemlji", piše u izveštaju te najveće bonitetske kuće u svetu. Navodi se da pozitivnom trendu Srbije doprinose i napori vlade da se reše ključni problemi u poslovnom okruženju, priprema se novi zakon o investicijama, a pojednostavljen je i proces izdavanja građevinskih dozvola."Prošle godine smanjeni su troškovi podnošenja zahteva za građevinsku dozvolu, a uveden je i novi Zakon o planiranju i izgradnji koji ima za cilj da skrati vreme čekanja za dobijanje dozvole do 28 dana i da bolje reguliše odnose između državnih organa i lokalne samouprave", piše u izveštaju.
Kako ocenjuju, najnovijom promenom trebalo bi da se smanji i broj potrebnih procedura za dobijanje dozvole, ali postupak nije u potpunosti usklađen, jer je vlada uvela dodatne korake u procesu sertifikacije.
Rejting dodeljen nekoj državi ukazuje na rizik poslovanja u toj zemlji i daje informaciju o isplativosti potencijalnih investicija. Pokazatelji koje D&B koristi u određivaju rizika države su: politički, poslovni rizik, makroekonomski i spoljni rizik.
Ovog meseca rizik je povećan Republici Trinidad i Tobago, a smanjen Rumuniji i Namibiji.