Poglavar Rimokatoličke crkve, papa Franja, koji se nalazi u jednodnevnoj državničkoj i pastoralnoj poseti Sarajevu pod motom "Mir vama", u godini kada Bosna i Hercegovina obeležava dve decenije od Dejtonskog sporazuma poželeo je da nikada više ne bude rata i pozvao na dijalog, slogu, pravdu i praštanje.
Od muslimana, pravoslavaca i katolika zatražio je da ostave za sobom "duboke rane" iz bosansko-hercegovačke prošlosti i da zajednički rade na mirnoj budućnosti, istakao da je dijalog najbitnija stvar, a političarima ukazao da su odgovorni za "plemeniti zadatak" da budu prvi koji će služiti svojim zajednicama, radeći na čuvanju temeljnih ljudskih prava.
"U promociji mira moramo biti umetnici, elastični, strpljivi i moramo se zalagati da sačuvamo jednostavnost srca...Došao sam kao hodočasnik mira i dijaloga", poručio je i dodao da "mir i sloga među Hrvatima, Srbima i Bošnjacima" imaju važnost koja doseže daleko izvan granica BiH, kao i da su to reči koje mogu zaceliti najdublje rane, ali zajedničkim koracima....
Treći papinski pohod BiH ujedno je prva takva poseta koja ima i državnički karakter, za razliku od onih iz 1997. i 2003. kada je tadašnji papa Ivan Pavle Drugi boravio u pastoralnom pohodu Sarajevu, odnosno Banjaluci.
Papa Franja, odnosno Horhe Mario Bergoljo, 266 je poglavar Rimokatoličke crkve i u celom svetu se doživljava kao veliki reformator.
U Sarajevo je stigao jutros iz Rima, gde ga je dočekala višeclana delegacija koju su predvodili hrvatski član Predsedništva BiH Dragan Čović, kardinal Vinko Puljić i apostolski nuncij Luiđi Pežuto, da bi mu potom bio priređen i svečani doček, uz najviše državne počasti ispred i u Predsedništvu BiH
Papa, koji se poklonio pred zastavom zemlje domaćina, tokom susreta sa državnim vrhon naglasio da je radostan sam što je u gradu "koji je mnogo propatio u krvavim sukobima", ali koji je ponovo postao mesto dijaloga i suživota.
Sef vatikanske države je naglasio potrebu za razgovorom, otkrivanje bogatstva svakoga, pri tome poštujući svakog pojedinca, i podsetio da su otvorene i velike rane nedavne prošlosti, ali da se na budućnost "može gledati sa nadom", dok je za Srajevo, ali i BiH, rekao je da ima poseban značaj za Evropu i celi svet.
Papu je ispred Predsedništav BiH, u ime brojne bosansko-hercergovače delegacije dočekao predsedavajući Predsedništva Mladen Ivanić koji je potom naveo da je BiH "mesto susreta, mesto različitih kultura i zajednica, mesto u kojem narodi deli istu istoriju" i dodao da se želi izgraditi nova BiH, "po meri čoveka".
Centralni događa posete pape Frnje Sarajevi bila je misa na stadionu Kosevo odakle je, pred oko gotovo 70.000 vernika i regiona i sveta, poželeo da nikad više ne bude rata i naglasio da su reči još jedan vapaj iz grada i zemlje koja je u nedavnoj prošlosti doživela strahovite ratne patnje.
U svojoj propovedi papa je ocenio da postoje oni koji nastoje da izazivaju sukobe među različitim kulturama i civilizacijama i oni koji smišljaju ratove kako bi prodavali oružje, ali i upozorio da rat podrazumeva decu, žene i starce u izbegličkim kampovima, prisilno napuštanje domova, razrušene kuće, ulice i privredne objekte,i znad svega razorene živote.
"Blago mirotvorcima", podsetio je Papa na reči Isusa Hrista, koje su, dodao je, uvek vredan poziv i danas se molio za "milost svima, za pravednost, stvaranje mira, a ne rata i nesloge".
Tokom mise, kako prenose, papa je sedeo na specijalno izrađenoj stolici u odori sa posebnom simbolikom, a misu je služilo i desetine biskupa i veliki broj sveštenika iz BiH i drugih zemalja, učestvovala su i tri crkvena hora koje je pratio veliki orkestar Oružanih snaga BiH.
Prethodno, pozdravljen je od više desetina hiljada vernika i u svom papamobilu, zajedno sa vrhbosanskim Vinkom Puljićem prema čojoj oceni je dolazak pape u BiH ohrabrenje opstanku Hrvata u toj zemlji i gradnji mira s Bošnjacima, Srbima i ostalima u multinacionalnoj državi, obišao jedan krug, uz zvuke pesme "Hrist na žalu" iz jevnađelja po Luki.
Inače, papina poseta Sarajevu u fokusu jer medija iz oko stotinu zemalja, a pres centar smešten u ledenoj dvorani Zetra, neposredno uz stadion Košev, bio je pun predstavnika "sedme sile" koji izveštavaju u ovom, kako smatraju u BiH, istorijskom trenutku za državu.
Sarajeva odiše prazničnom atmosferom, uz zastave Vatikana i BiH, brojne plakate s papinim likom i geslom "Mir vama", a izraze srdačne dobrodošlice papi su uputili i mediji na svojim naslovnim i internet stranama.
Bezbednosno stanje je, kako su i uoči posete tvrdili organizatori, pod punim nadzorom i nisu zabelezeni incidenti niti moguće ugrožavanje bezbednosti.
Prema nezvaničnim informacijama, oko šest hiljada pripadnika raznih policijskih i bezbednosnih agencija angažovano je na očuvanju bezbednosti i ništa nije prepuštenu slučaju na ovaj, za BiH, dan od izuzetne važnosti.
Jedan od glavnih momenata posete, koja će trajati do 19.45 za kada je zakazana ceremonija ispraćaja pape Franje nazad u Rim, biće popodne kada je zakazan međuverski sastanak na kojem će razgovarati s predstavnicima katoličke, pravoslavne, muslimanske i jevrejske vere.