Slušajući obraćanja domaćih državnih zvaničnika, javnost u Srbiji se često zapita - ko im piše govore?
Tako predsednik Srbije Tomislav Nikolić, premijer Srbije Aleksandar Vučić i premijer Vojvodine Bojan Pajtić, kako kažu za "Danas", sami pišu svoje govore kojima istupaju na velikim događajima i skupovima.
S druge strane, ministar spoljnih poslova Ivica Dačić ističe da njegov "kabinet uvek pripremi osnovni podsetnik". "A ja uglavnom pričam svoje", dodaje Dačić.
U kabinetu premijera objašnjavaju da Vučić "svaki važan govor piše sam". "Ponekad za manje važne dobije 'talking points' (tačke razgovora), pa ih sam razradi. Nikada ih ne čita", ističu u kabinetu dodajući da uvek koristi Enciklopediju citata velikih ličnosti, jer mu je "to hobi". Izgleda da je govor na biznis konferenciji u Beogradu u sredu bio "manje važan", imajući u vidu da je Vučić rekao da "pošto su mu napisali duži govor", da će on ipak "govoriti iz srca".
Javnost u Srbiji najviše se, ipak, pitala ko piše govore predsedniku Srbije. Odgovor iz njegovog kabineta je - on sam.
Takođe, gradonačelnik Beograda Siniša Mali kaže da sam oblikuje svoja obraćanja, na osnovu priprema za događaje koje prave njegovi saradnici na osnovu prikupljenih informacija od nadležnih službi, sekretarijata i preduzeća.
Bivši premijer Srbije Zoran Živković objašnjava za "Danas" da dok je bio predsednik Vlade Srbije 2003, uvek je sam pisao svoje govore. "Saradnici pomažu u prikupljanju informacija o oblasti o kojoj se govori, a govor sam sastavljao sam. Kada se ide u inostranstvo, na primer, svaki državni zvaničnik dobija 'pripremu' sa informacijama interesantnim za određenu zemlju od nadležnih stručnih službi ekonomskog, pravnog i bezbednosnog karaktera", napominje Živković dodajući i da sigurno zna da prvom premijeru nakon demokratskih promena Zoranu Đinđiću niko nije pisao obraćanja.
S druge strane, premijer Srbije od 2008. do 2012. Mirko Cvetković pojašnjava da je govore pripremao njegov kabinet koji je angažovao resorne ministre za oblasti o kojima treba da govori. "O oblast o kojoj sam sam znao nešto, niko nije pripremao govore", ukazuje Cvetković.
I nekadašnjem šefu srpske diplomatije Vuku Jeremiću najuži tim saradnika je pomagao u pripremi osnovnih elemenata, ali je sam finalizirao govore kojima je istupao u domaćoj i međunarodnoj javnosti.
Politikolog i pi-ar stručnjak Cvijetin Milivojević ističe da je za ozbiljan, programatski govor, koji šalje poruku koja nije za jednokratnu upotrebu, podrazumeva ozbiljan rad na njemu. On dodaje da pošto svaki dan čuje programatske govore i spektakularne istupe domaćih zvaničnika, logično je da u zavisnosti od oblasti treba da angažuju stručnjake za te teme.
"U ozbiljnim zemljama, ozbiljni političari angažuju čitave agencije koje se bave samo pisanjem govora. Ne kažem da naši političari ne umeju da napišu neki valjan govor, ali na dnevnom nivou to ne mogu raditi sami. Na osnovu svog iskustva, osetim koji govor je ozbiljno pripreman, a koji je ad hok", napominje Milivojević.
Izvor: Danas