Potpredsednica URS-a Verica Kalanović zatražila je u Nišu da se "policija, tužilaštvo, kompletno pravosuđe, prema pritvorenom Branislavu Jovanoviću odnose po pravilima struke i morala" i da on bude pušten da se brani sa slobode.
Jovanoviću, koji je predsedniik Gradskog odbora URS-a i izvršni direktor Direkcije za izgradnju grada, određen je pritvor do 30 dana zbog sumnje da je izvršio krivično delo zloupotrebe službenog položaja saizvršilaštvom.
Kalanovićeva je, na konferenciji za novinare, rekla da postupak protiv Jovanovića u URS-u nazivaju "procesom" i dodala da su "želeli da veruju da se ne radi o procesu i da institucije rade svoj posao onako kako treba, da imamo nepristrasno pravosuđe i pravdu koja je jednaka za sve".
"Svako ko se ogrešio treba da odgovara i mi u URS-u se zalažemo za to, ali znamo da Jovanović nije kriv u ovom postupku i želimo da on sam to dokaže sa slobode", dodala je Kalanovićeva izražavajući protest zbog današnjeg odlaganja za sutra odluke vanpretrersnog veća po žalbi o pritvoru.
Ona je kazala "da je pravosuđe pristalo da bude deo jedne velike igre gde istovremeno čaršija vrši pritisak daleko pre nego što je privođenje počelo, gde mediji hapse, a tabloidi presuđuju".
Kalanovićeva je rekla da se više od mesec dana u Nišu pričalo da će Jovanović biti uhapšen, a da je ona lično telefonom razgovarala sa njim dok su mediji javljali o njegovom hapšenju.
"Verujemo da naši lokalni partneri u vlasti nisu deo ove političke igre", kazala je ona i dodala da je URS u Nišu ušao u vlast zbog odgovornosti prema 18.000 onih koji su glasali za njih i zbog obaveze da njihov život svakim danom čine boljim.
Pored Jovanovića, pritvor do 30 dana je u istom predmetu određen još trojici bivših i sadašnjih direktora Direkcije za izgradnju grada - ranijem zameniku direktora Gradske toplane i dvojici vlasnika privatnih firmi zbog sumnje da su oštetili gradski budzet u iznosu od 13,4 miliona dinara.