Koštunica: Rekonstrukcija je uzaludan posao
20
Ned, Apr

Politika

Rekonstrukcija Vlade ne može da promeni pravac politike, što znači da je to uzaludni posao, kaže lider DSS Vojislav Koštunica. "Srbiji je potrebna rekonstrukcija državne politike i odbacivanje obmane da je Evropska unija naš pravi i jedini put", rekao je Koštunica i dodaje da su u ovom trenutku vanredni izbori najbolje i jedino demokratsko rešenje. 

"Uveren sam da srpski narod na prošlim izborima nije glasao da se potpišu briselski sporazumi kojima se postepeno zaokružuje lažna država Kosovo, kao što nije ni glasao da nam Brisel bude važniji od same Srbije. Kao što svi dobro znamo da podrška EU u krugovima same te "porodice" postaje sve manja i manja, sve tanja i tanja. Bilo bi jedino razumno i pošteno da narod na izborima odluči kojim putem dalje da se ide. Vreme će pokazati da je evrounijski put za Srbiju poguban, ali je bolje da se to što pre na izborima raščisti", kaže Koštunica.

Upitan kako to da je pre godinu dana podržao Tomislava Nikolića u drugom krugu predsedničkih izbora, a sada je oštar kritičar naprednjačke vlade, Koštunica kaže:

"Građani su na prošlogodišnjim izborima snažno želeli promenu državne politike i zbog toga je uz podršku DSS pobedio Nikolić. Ali, tom pobedom, nažalost, nije promenjena državna politika, nije promenjen odnos prema EU, ni ponižavajući i potčinjavajući odnos prema Briselu. Prva godina mandata nove vlasti pokazala je da je SNS nepovratno propustio veliku priliku da suštinski promeni državnu politiku i da odbaci ultimatum da se potpiše briselski sporazum".

"Srbija treba da povede računa pre svega o svojim interesima i da u skladu sa njima sarađuje sa svima, a da se mane samog članstva u EU. EU razara Srbiju, a vidimo da destabilizuje i svoje članice, da je sama u više nego ozbiljnoj krizi. Zato, što pre se otarasimo politike da nam nema života bez EU, to bolje za Srbiju", kaže Koštunica.

Upitan da li vidi i neke pomake nabolje u odnosu na bivšu vlast koju je predvodila DS, Koštunica je odgovorio da je potpisivanje Briselskog sporazuma "vododelnica za novu vlast".

"Ovaj sporazum je suštinski opredelio kojim putem idu. Da ga nisu potpisali, mnoge mane i nedostaci izgledali bi drugačije. Sve što je uradila ova vlast, dobro ili loše, nosi teški beleg tog sporazuma".

Na pitanje da li veruje da će Srbija implementirati do kraja taj sporazum i da će započeti pregovore sa EU u januara, Koštunica kaže da će DSS uraditi sve da Briselski sporazum ostane mrtvo slovo na papiru.

"Briselski sporazumi su direktno suprotni interesima Srbije, protivustavni su i antidržavni. Nažalost, pokazalo se i da Srbija nema Ustavni sud, već da je ta institucija, kao celina, pod neposrednom kontrolom vlasti. Kada je o briselskim sporazumima reč, Srbija umesto ustavnog ima protivustavni sud. Za budućnost zemlje presudno je da se briselski sporazumi ne sprovedu i da ne počnu pregovori sa EU. Zato će DSS uraditi sve što može da ovi sporazumi ostanu mrtvo slovo na papiru. Verujem i da Srbi u velikom broju neće izaći na lokalne izbore, jer su to izbori za institucije unutar lažne države Kosovo. Izlazak znači da će za Srbe na Kosovu umesto srpskog Ustava, zakona, policije i sudova važiti kosovski ustav, zakoni, policija i sudstvo. To bi značilo da su prestali da budu građani Srbije i da će postati građani lažne države Kosovo".

Koštunica kaže da od potpisivanja Briselskog sporazuma nije razgovarao sa rukovodstvom SNS. "Poznato je da smo mi javno upozoravali, pa zato i očekivali da SNS ipak neće potpisati briselski sporazum, odreći se tako i Kosova i Metohije, a Srbe tamo pretvoriti u podanike lažne države".

Upitan da prokomentarišete predlog da inostrani stručnjak postane ministar nekog od važnih ekonomskih resora, Koštunica je rekao:

"To prirodno proizlazi iz opsednutosti sadašnje vlasti članstvom u EU. Ako nam je nešto važnije i vrednije od nas samih, od interesa Srbije, zašto onda da ne maštamo i o strancima u srpskoj vladi. Time dodatno obeshrabrujemo naše mlade i u Srbiji obrazovane stručnjake da ne napuštaju zemlju, više nego što je to bio slučaj do sada. Moramo izabrati između dva puta: evrounijskog i onog našeg, srpskog. Na putu ka EU Srbija nestaje, pa se onda ne treba čuditi što se pojavila i takva ideja da u našoj vladi mogu da sede stranci". 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu