Naredne srede će se pred Evropskim parlamentom (EP) naći izveštaj o napretku koji je Srbija ostvarila tokom 2012. godine u evropskim integracijama.
Izveštaj, koji treba da bude podloga za donošenje dokumenta EP o približavanju Srbije članstvu u EU, uobličio je početkom marta ove godine Jelko Kacin, izvestilac EP za Zapadni Balkan.
U narednu sredu evropski parlamentarci će razmatrati i izveštaje o Kosovu i Crnoj Gori, koje su sačinili izvestioci Čarls Tanok i Ulrike Lunaček.
Kacionov opsežni izveštaj formulisan je u 79 tačaka u kojima su iznete ocene o nizu oblasti važnih za put Srbije ka EU.
S nekim od ovih ocena ekskluzivno upoznajemo svoje čitaoce.
Iz izveštaja Jelka Kacina
1. Pozdravlja poziv Saveta Komisiji da predstavi izveštaj čim Srbija bude dostigla nužan stepen ispunjavanja kriterijuma za članstvo i ključnih prioriteta kako bi otpočeli pregovori o pridruživanju bez daljeg odlaganja; čvrsto veruje da je početak pregovora o pridruživanju EU u junu 2013. dostižan cilj; podstiče Srbiju da nastavi s demokratskim, sistemskim i socio-ekonomskih reformama koje će joj omogućiti da preuzme i efikasno izvrši obaveze članstva.
8. Pozdravlja obnavljanje dijaloga Beograda i Prištine na najvišem političkom nivou i angažovanje koje je pokazala nova Vlada Srbije; poziva na punu primenu sporazuma koje su do sada postigle dve strane; pozdravlja sastanke između premijera Srbije i Kosova Ivice Dačića i Hašima Tačija, kao suštinski važan korak ka iskrenom pomirenju između Srba i Kosovara i normalizaciju odnosa između Srbije i Kosova; pohvaljuje proaktivnu i lidersku ulogu visokog predstavnika/potpredsednika Ketrin Ešton u olakšavanju dijaloga između Srbije i Kosova; unapred se raduje napretku u drugim oblastima kao što su telekomunikacije i energija i apeluje na obe strane da se aktivno uključe u napore da se reši pitanje nestalih osoba; pozdravlja instrukcije srpske vlade o primeni sporazuma o inkluzivnoj regionalnoj saradnji, odluku da se imenuje oficir za veze u kancelarijama EU u Prištini i Beogradu, kao i potpis Sporazuma o integrisanom upravljanju granicom i prve korake u njegovoj primeni; poziva Beograd da nastavi da tesno sarađuje sa Euleksom u oblasti vladavine zakona i da pojača zajedničke napore u borbi protiv organizovanog kriminala; ohrabruje Srbiju da u potpunosti sarađuje i pomaže Specijalnoj istražnoj radnoj grupi Euleksa u radu.
9. Naglašava potrebu da se osigura učešće parlamenata i građanskih društava Srbije i Kosova u procesu dijaloga; naglašava da ishod dijaloga mora da se saopšti na transparentan i jasan način javnosti i u Srbiji i na Kosovu kako bi se ojačao kredibilitet procesa i povećala podrška javnosti; traži zajedničke komunikacije i javne konsultacije o pitanjima o kojima će se diskutovati u dijalogu tamo gde je to adekvatno i da se svi postignuti sporazumi objave ne samo na engleskom nego i na srpskom i albanskom.
10. Ponovo naglašava da su ideje o podeli Kosova ili bilo koje druge zemlje Zapadnog Balkana suprotne duhu evropskih integracija; zahteva da se ukinu paralelne institucije srpske države na severu Kosova i posebno da se povuku bezbednosne službe i sudski organi; podvlači značaj da se u regionu osigura socio-ekonomski razvoj; podvlači da ekonomska podrška mora da bude potpuno transparentna, posebno u finansiranju škola i bolnica na severu Kosova; naglašava da i srpske i kosovske vlasti moraju da nastave da rade na zaštiti svih manjina i njihovom uključivanju u šire društvo;
11. Pozdravlja saradnju Srbije sa MKSJ, koja je rezultirala predajom svih osumnjičenih za ratne zločine Haškom tribunalu; ohrabruje svaku dalju saradnju s Tribunalom; podržava stalne pozive glavnog tužioca MKSJ da se detaljno istraže i procesuiraju osobe koje su pružale mrežu zaštite, omogućujući beguncima da tako dugo ostanu na slobodi, posebno u vojnim i civilnim službama bezbednosti; primećuje da domaća suđenja za ratne zločine stabilno napreduju, ali skreće pažnju da se mora energičnije baviti pitanjima nestalih osoba; dalje poziva vlasti da osiguraju kredibilitet i profesionalizam programa zaštite svedoka i obezbede mu dovoljna sredstva kako bi sudstvo moglo dalje da efikasno goni ratne zločince; skreće pažnju na činjenicu da je jedan broj bivših policijskih oficira svojevoljno izašao iz programa zaštite svedoka zbog njegovih značajnih manjkavosti.
12. Poziva srpske vlasti i političke lidere da se uzdrže od izjava i dela koja podrivaju autoritet i integritet suda, a Srbiju da održi svoje obećanje i ostane dosledno opredeljena za regionalnu saradnju i pomirenje na Zapadnom Balkanu, uprkos očiglednom razočarenju srpskog javnog mnjenja posle nedavnih oslobađanja u slučajevima Gotovine, Markača i Haradinaja; pozdravlja pripremu protokola o saradnji u procesuiranju počinilaca ratnih zločina, zločina protiv čovečnosti i genocida između Srbije i Bosne i Hercegovine.
13. Naglašava da vlasti moraju da ulože veći napor da osiguraju pravdu za žrtve seksualnog nasilja koje ima veze sa sukobima u Srbiji i drugde na Zapadnom Balkanu.
14. Pozdravlja opredeljenje vlade da će se boriti protiv korupcije i organizovanog kriminala kao ključnu stvar za proces evropskih integracija Srbije; naglašava značaj jačanja nezavisnih institucija u borbi protiv korupcije, posebno Agencije za borbu protiv korupcije i tužioca za borbu protiv korupcije, i poboljšanja međusobne saradnje među agencijama; poziva vlasti da dovrše nacionalnu strategiju za borbu protiv korupcije i odgovarajući akcioni plan kako bi se osiguralo da Agencija za borbu protiv korupcije kao nezavisno telo igra važnu ulogu u njenom sprovođenju; naglašava da je politička volja ključna kako bi se ostvario solidan učinak u istragama i donošenju presude u najvećim slučajevima korupcije, uključujući 24 sporne privatizacije, i nada se da će posebna i proaktivna uloga prvog zamenika vlade u ovoj oblasti uroditi plodom.