Od 150 nalazišta dragog kamenja u Srbiji istraženo je samo 11, ali nijedno od njih se ne eksploatiše iako su istraživanja dokazala da bi to bilo ekonomski isplativo.
Šumadijsko selo BRZAN poznato po MARIHUANI!
Stručnjaci, naime, otkrivaju da su domaća ležišta bogata opalom, jaspisom, ahatom i kalcedonom, čija se cena na tržištu kreće od pet do 250 evra po kilogramu kad je reč o sirovini, dok obrađeni koštaju i do 10 puta više, zavisno od kvaliteta obrade. Najvredniji među njima je ipak akvamarin, plavi i zeleni, čija cena dostiže i do čak 1.000 evra po gramu ukoliko je sirovina kvalitetna.
Profesor Vladimir Simić sa Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu objašnjava da za početak eksploatacije dragog kamena nije potrebno više od 10.000 evra ulaganja, ali tvrdi da je taj posao neisplativ zbog komplikovanih i skupih procedura.
On dodaje da se ne zna kolika je vrednost srpskih ležišta dragulja zbog toga što nisu dovoljno istražena.Tako je region Šumadije – ležište, brdo Glavica u selu Ramaća, 8,5 km od Strugara, bogato opalom čija cena po kg može dostići i neverovatnih 250 evra.Ovo drago kamenja ima različite nijanse zelene i braon boje, kao i šareni svetlozeleni u osnovi sa tamnozelenim i braon nijansama.