Zbog trenutne društveno-političke nestabilnosti i protesta, došlo je do značajnog broja otkazivanja turističkih dolazaka u Srbiju, izjavio je Aleksandar Seničić. Ova situacija najviše pogađa veće gradove poput Beograda, Novog Sada, Niša i Kragujevca. Prema njegovim rečima, trend otkazivanja započeo je još u februaru, a do sada je otkazano oko 30% ranije najavljenih poseta.
Neočekivano usporavanje rasta
Iako trenutni statistički podaci pokazuju stabilnost u broju gostiju i noćenja, očekivanja su bila daleko veća. Prema Seničićevim rečima, decembarske prognoze ukazivale su na značajan porast dolazaka, ali on nije realizovan u očekivanoj meri. Najveći broj otkazivanja zabeležen je u mesecima februar, mart, april, a isti trend nastavlja se i u maju.
Broj noćenja je sličan kao prošle godine, ali smo očekivali značajan porast. Nažalost, zbog trenutne situacije, mnogi posetioci su odlučili da odlože ili otkažu svoja putovanja - rekao je Seničić za TV Prvu.
Muzeji beleže pad poseta
Posebno pogođeni smanjenjem turističkog prometa su muzeji i kulturne institucije. Seničić ističe da su ranije najposećeniji muzeji sada znatno ispod očekivanog nivoa poseta. Iako turisti ne navode uvek razloge za otkazivanje tura, jasno je da su politički nemiri i negativni izveštaji u međunarodnim medijima uticali na njihovu odluku.
Brojni ugledni svetski listovi i društvene mreže prenose informacije o nestabilnoj situaciji u Srbiji. Neke susedne zemlje, poput Rumunije i Bugarske, čak su izdale zvanična saopštenja u kojima savetuju građanima da ne putuju u Srbiju u ovom trenutku - napominje Seničić.
Zlatibor beleži blagi rast, ekskurzije pod znakom pitanja
Ipak, nisu sve destinacije pogođene podjednako. Zlatibor, popularna planinska destinacija, beleži blagi rast broja posetilaca od 3-4% u odnosu na prethodnu godinu, iako su prvobitne prognoze ukazivale na rast do 10%.
S druge strane, problem se javlja kada je reč o školskim ekskurzijama. Zbog blokade rada pojedinih škola, veliki broj ekskurzija i rekreativnih nastava je otkazan, što stvara finansijske poteškoće turističkim agencijama i hotelijerima.
Roditelji su već uplatili deo novca za ekskurzije, a turističke agencije su ta sredstva prosledile hotelima. Sada se postavlja pitanje na koji način će ti novci biti refundirani i da li će biti mogućnosti za prolongiranje ekskurzija na jesen ili leto - objašnjava Seničić.
Osim toga, nesigurnost u vezi sa školskim kalendarom negativno utiče i na planiranje letnjih odmora. Mnogi roditelji još uvek nisu sigurni kada će se završiti školska godina, što im otežava donošenje odluka o letnjim aranžmanima.
Ova situacija stvara neizvesnost i u turizmu i u svakodnevnom životu građana, a posledice ćemo osećati i u narednim mesecima - zaključuje Seničić.