Radovi našeg najtajanstvenijeg umetnika Bogoljuba Jovanovića biće prikazani u u Kragujevcu u galeriji „Rima” od sledećeg četvrtka.
Decenijama traju nastojanja likovne kritike, istorije umetnosti, muzejskih i galerijskih institucija, privatnih kolekcionara, svih zajedno, da razumeju, objasne, prikupe rasute tragove i sačuvaju sećanja na postojanje jednog od najosobenijih opusa u srpskoj umetnosti druge polovine 20. veka - opusa slikara Bogoljuba Jovanovića.
Ovim rečima naš ugledni istoričar umetnosti Jerko Denegri započinje tekst u katalogu izložbe kojom će kragujevačka galerija "Rima", od sledećeg četvrtka, dati svoj doprinos razrešavanju "enigme Bogoljub Jovanović". Naime, posle završenih studija, Jovanović je u Beogradu imao dve veoma zapažene samostalne izložbe, u januaru i junu 1953. godine. Potom je otišao najpre u Pariz, a zatim i u SAD, gde s vremenom prestaje javno da izlaže svoja dela.
Akcenat ove kragujevačke izložbe stavljen je na radove s početka pedesetih godina prošlog veka, među kojima će se naći i pojedini izlagani na Jovanovićevoj čuvenoj izložbi u Galeriji "Grafički kolektiv" 1953. godine. Većina odabranih je na papiru, iz ciklusa "Mađioničari", "Poslovice" i drugih, a neki će prvi put biti prikazani upravo u "Rimi". Radovi čiji su nazivi "Ko peva zlo ne misli", "Pare, pare, idiote", "Prepotentan tip", "Govornički gest", "Sedam pečata" neobični su, iznenađujući i upečatljivi i danas kao što su bili u vremenu kada su nastali. Jedan deo eksponata za ovu priliku je i restauriran.
U postavku će biti uključeno i nekoliko dela nastalih početkom šezdesetih godina, kada je Jovanović započeo svoj život u Njujorku, dok je u obimnu publikaciju koja prati izložbu ušlo znatno više reprodukcija iz oba perioda Jovanovićevog stvaralaštva.
izvor/foto: novosti.rs