Ambiciozni, ali ostvarivi ciljevi vlade
25
Pon, Nov

Politika

Generalni sekretar Evropskog pokreta u Srbiji Maja Bobić smatra da je ambiciozan zacrtani plan nove vlade da se do 2018. godine zatvore sva pregovaračka poglavlja sa EU, a 2020. godine Srbija postane članica unije, ali i da ga je moguće ostvariti.

Maja Bobić je rekla gostujući u Dnevniku RTS-a da iako su svi očekivali da će posle 2000. godine Srbija mnogo brže doći do članstva u EU veoma je važno da su prestpristupni pregovori počeli.

Za oktobar je najavljeno otvaranje prvog od 35 pregovaračkih poglavlja, poglavlja 32 o javnim finansijama, ali se kao najvažnija izdvajaju i poglavlja 23 i 24 o vladavini prava, odnosno bezbednosti.

"Ona će biti veoma važna zato što se pokazalo da su to najteža pitanja jer su ključna za demokratski pa i finansijski razvoj. Zbog toga će ova pitanja dominiratri u predstojećim pregovorima", kaže Maja Bobić.

Ova poglavlja će biti među prvima i otvorena ali i među poslednjim i zatvorena. Sva poglavlja su važna, kaže Maja Bobić ali je vladavina prava i jačanje finansiskih reformi svakako među najvažnijim.

"Činjenica je da i među građanima zemalja Evropske unije postoji dosta skepticizma kada je reč o proširenju ali postoji i obećanje da će sve zemlje Zapadnog Balkana biti primljene i prosto je nemoguće da onog trenutka kada Srbija ispuni sve uslove ne postne članica EU", samatra Maja Bobić.

Kada je reč o novčanoj pomoći zemljama kandidatima ona je već opredeljena i ona, kada je reč o Srbiji, iznosi 200 miliona evra bespovratne pomoći godišnje. Na konferenciji održnoj u Solunu bilo je reči da će EU posebnu pažnju obratiti na ekonomski rast zemalja koje se kandiduju za članstvo.

Komesar za proširenje Štefan File je rekao da će se posebna sredstva opredelitui i za infrastrukturne projekte koji su veoma važni kada je reč o celokupnom ekonomskom rastu zemalja koje pretenduju za članstvo u EU.

Predstojeći izbori za evropski parlament i izbor novih komesara krajem meseca, prema rečima Maje Bobić, u manjoj meri će do jeseni usporiti proces pregovaranja ali ne treba očekivati značajnija odlaganja.

Izvor: RTS

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu