SNS: Za bezbednu budućnost naše dece
25
Pon, Nov

Politika

Svedoci smo sve većeg vršnjačkog nasilja i činjenice da se nekada nevine dečje igre pretvaraju u brutalne okršaje koji se završavaju tragičnim ishodom. Žrtve nasilja su obično nemoćne osobe i mlađa deca ili deca sa posebnim potrebama, a nasilje često vrši dete koje je i samo žrtva porodičnog nasilja ili odraslo u porodici u kojoj se takvo ponašanje toleriše. Srpska napredna stranka upozorava da su posledice vršnjačkog nasilja stvaranje atmosfere nesigurnosti i nepoverenja, psihičke traume, ali i dugoročni problemi u razvoju i socijalizaciji deteta.

Podaci socijalnih službi pokazuju da je broj dece žrtava nasilja u Republici prešao cifru od 3500, od kojih su oko 20 odsto žrtve vršnjačkog nasilja, a da je skoro 9.000 dece zanemareno, što predstavlja prvi korak koji najčešće vodi nasilju.

SNS podseća da je komunikacija sa vršnjacima veština koja se uči, tako da je moguće da je deca ne usvoje na adekvatan način.Stvaranje sigurnog okruženja za decu je osnovni preduslov za eliminaciju neželjenog i nasilnog ponašanja. Tome u prilog idu i istraživanja koja pokazuju da iako sam obim vršnjačkog nasilja ne raste značajnije, raste surovost sa kojom se ono vrši. Veća prisutnost ili prihvatanje nasilnog ponašanja u društvu ili porodici direktno utiče i na nasilno ponašanje među samom decom.Uloga škole kako u prevenciji nasilja, tako i u edukaciji dece i mladih o različitih vidova nasilja je od primarnog značaja.

SNS ističe mere preduzete u suočavanju sa nasiljem nad decom. Posebno se treba osvrnuti na Zakon o posebnim merama sprečavanja nasilja nad maloletnim licima kojim se ukida rok zastarelosti, čime je omogućeno krivično gonjenje, bez obzira koliko godina je prošlo od krivičnog dela. Tako osobe koje zlostavljaju decu više neće moći da se proceduralnim razlozima izvuku od odgovornosti za stvaranje spirale nasilja koja ugrožava osnove društva. Skupštininski odbor za prava deteta formiralo je pet radnih grupa za praćenje seta zakona i zaštiti prava deteta.

U skladu sa evropskim normama, posebnim protokolom za zaštitu dece i učenika od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, uključeni su svi nadležni organi policija, tužilaštvo, škole, centri za socijalni rad, lokalna samouprava...

Međutim, eliminisanje nasilja nad decom je samo jedan od načina da se utiče i na smanjivanje vršnjačkog nasilja. Za uspeh je neophodna podrška čitavog društva, pre svega porodice.

Samo udruženi i istrajni možemo da stvorimo sigurno i tolerantno okruženje za svu decu u kome će moći bezbrižno da rastu, razvijaju svoje potencijale i izražavaju različitost.

SNS želi da izgradi društvo sa nultom tolerancijom na nasilje svake vrste, u svakom uzrastu i na svakom mestu, jer će samo takvo društvo biti potpuno bezbedno za svu decu i samo tako možemo da izgradimo budućnost u koju verujemo.

Pored konferencije za štampu održana je i tribina na kojoj su učešće pored Valentine Gajović uzeli diplomirani sociolog Ana Miletić i Narodni poslanik Mirko Čikiriz.

Izvor: GrO SNS

Foto: GrO SNS

{jathumbnail off}

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu