U Briselu se održava dvodnevni sastanak ministara spoljnih poslova zemalja članica Evropske unije na kome će, između ostalog, biti preciziran datum prve međuvladine konferencije EU-Srbija i usvojen pregovarački okvir.
Ministri danas pre svega razgovaraju o situaciji Ukrajini, Siriji i iranskom nuklearnom programu, a visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost će pred kraj sastanka ukratko izvestiti ministre o radu Euleksa.
"10.03 Srbija je uložila veliki napor u dijalogu sa Prištinom i zašluzuje da dobije nagradu", izjavio je jutros holandski ministar spoljnih poslova Frans Timermans uoči današnjeg sastanka.
"Napor koji je Srbija uložila je bez presedana i treba je nagraditi", rekao je Timermans novinarima ulazeći u zgradu Evropskog saveta.
Eštonova sutra podnosi izveštaj o napretku dijaloga
Glavni deo rasprave koji se tiče Srbije predviđen je za sutra ujutru, kada će Ešton podneti detaljan izveštaj o dosadašnjem toku dijaloga Beograda i Prištine i sprovođenju Briselskog sporazuma.
Ministri će nakon toga usvojiti pregovarački okvir i precizirati datum konferencije, koja formalno označava početak pregovora o pridruživanju sa Srbijom.
Nasuprot uobičajenoj praksi, Ešton posle te runde nije izdala nikakvo saopštenje o rezultatima sastanka.
Premijer Srbije Ivica Dačić ipak očekuje pozitivnu odluku iz Brisela o otpočinjanju pregovora Srbije i EU smatrajući da bi drugačije rešenje predstavljalo veliku nepravdu po Srbiju i negativno uticalo na kompletan briselski proces.
"Očekujem pozitivnu odluku i bio bih veoma razočaran ukoliko bi ta odluka bila drugačija", rekao je Dačić juče u Lazarevcu gde je prisustvovao obeleževanju 99. godišnjice Kolubarske bitke u Prvom svetskom ratu.
Dačić je ranije rekao da izveštaj "ne može biti idealan ukoliko se ne postigne dogovor s Prištinom i u vezi s pravosuđem na Kosovu, ali ne i negativan, jer srpska strana nije kriva za izostanak dogovora".
Sličnu izjavu dao je u nedelju Branko Ružić, ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije, koji je u izjavi za Radio televiziju Srbije rekao da očekuje da pregovori počnu najkasnije u januaru.
"S obzirom na implementaciju Briselskog sporazuma, možemo ocekivati da prva međuvladina konferencija bude 20. decembra, što je ipak manje realno, ali svakako 21. januara", rekao je Ružić.
Savet EU odlučio je u junu da međuvladinu konferenciju treba početi najkasnije u januaru sledeće godine.
Šef tima Srbije za pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji Tanja Miščević očekuje da visoka predstavnica EU Ketrin Ešton podnese Savetu ministara EU izveštaj pun pozitivnih ocena i dodaje da je Srbija spremna za početak pregovora u decembru.
"Ja sam lično bila spremna da se prva međuvladina konferencija održi već 20. decembra, ali se neću ljutiti i ako ona bude održana 21. januara", rekla je Miščević.
Odluku Ministarskog saveta koja će biti zvanično saopštena u utorak treba da potvrde i šefovi država i vlada zemalja članica, koji će se na završnom samitu u Briselu okupiti 19 i 20. decembra.