Kada pokušavamo da se hranimo zdravo, vrlo je važno da vodimo računa o tome da uz malo kalorija unesemo dovoljno hranjivih materija iz kojih ćemo crpiti energiju. Evo šta treba , a šta ne treba jesti da bismo sačuvali energiju.
ZAMENE ZA ŠEĆER
Nisko-kalorični šećerni alkoholi
Pošto ne možete da ih svarite, ove supstance u koje spadaju manitol, sorbitol i ksilitol, mogu da izazovu stomačne probleme poputt podrigivanja ili gasova, koji iz organizma crpe energiju.
Žvake bez šećera
Ove žvake često sadrže pomenute šećerne alkohole, ali dok žvaćete takođe gurate vazduh, što opet može da dovede do podrigivanja i trošenja energije.
Zdrave masti
Avokado, jezgričasto voće, maslinovo ulje i druge zdrave masti čine da vaš sistem za varenje radi kao podmazan, pa pored toga što su odličan izvor energije, oni pomažu i da se ta energija uštedi.
INDUSTRIJSKA HRANA
Kesica čipsa ili čokolada, brzo će podići energiju u organizmu, ali industrijski procesuirana hrana, brzo prolazi kroz organizam, što znači da ćete imati kratak skok energije, koji će brzo iz tela nestati.
Manje je više
Jedite što više možete cele namernice poput voća, povrća, jezgričastog voća ili integralnih žitarica, a kada kupujete pakovanu hranu, potrudite se da je ona prošla što manje faza industrijske obrade. Kada birate pastu ili hleb, gledajte da im je osnovni sastojak integralno ili crno brašno. Hrana koja je bliže prirodnom stanju daje vam stabilniji i dugotrajniji izvor energije.
Ne jedite sam šećer
Povremeno konzumiranje čokoladice ostavite za posle obroka koji je sadržao proteine i masti, što će usporiti apsorbciju šećera vašeg tela i sprečiti oštre energetske uspone i padove.
NEDOSTATAK VODE
Kada vam u organizmu nedostaje tečnosti, gustina krvi opada, pa se manje kiseonika prenosi do vaših vitalnih organa i mišića, što može dovesti do toga da se osećate sasvim iscrpljeno.
Pijte čašu vode uz svaki obrok
Voda pomaže organizmu da funkcioniše bez problema, koji izazivaju pored primarnih tegoba i crpljenje energije iz organizma. Zato se trudite da pijete što više vode, ali u ishranu ubacite i voće i povrće koje je puno tečnosti, poput lubenice, dinje, ananasa ili jagoda.
Preskočite alkohol pred spavanje
Alkohol ne samo da dehidrira organizam, nego i podstiče noćna buđenja koja itekako smanjuju količinu energije, pa se potrudite da poslednji unos alkohola u toku dana bude tri do četiri sata pre nego što legnete.
ENERGETSKA PIĆA ZA BRZO PODIZANJE?
Ne. Većina energetskih pića sadrži kofein, šećer i ne mnogo drugih sastojaka, pa će skok energije koji osetite kad ih popijete biti kratkotrajan. Ovi napitci u organizmu zarad kratkotrajnog podizanja, prave veliku štetu.
Umesto toga opredelite se za štanglicu od voća, badema, orah ili lešnika, meda i integralnih žitarica. Efekat je duži i zdraviji.