Koja zanimanja su danas tražena?
26
Uto, Nov

Ekonomija

Neka od tih zanimanja su programeri za mobilne aplikacije, ali i zumba instruktor, specijalista za društvene mreže, stručnjak za obradu podataka, pokazalo je istraživanje najveće poslovne društvene mreže LinkedIn.

Istraživanje LinkedIna, u kome je "učestvovalo" 259 miliona profila koji se nalaze na ovoj mreži, kako bi utvrdili koji su to poslovi koji nisu postojali 2008. godine, pokazalo je da se na prvom mestu nalaze programeri za mobilne aplikacije, takozvani iOS i Android developeri. Za samo pet godina, broj Android programera na ovoj mreži povećao se skoro 200 puta. Svega pedesetak bilo ih je 2008. godine, a 2013. godine ih je čak 10.000.

To se poklopilo sa analizom koju je uradila Visoka škola strukovnih studija za informacione tehnologije ITS, koja je pokazala da se potražnja za programerima mobilnih aplikacija znatno povećala i na tržištu rada u Srbiji. Analiza te institucije obuhvatila je sve oglase za posao u kategoriji IT-ja, objavljenim na portalima poslovi.infostud.com i www.poslovi.rs, u toku 2013. godine, objasnila je pomoćnik direktora za istraživanje na Visokoj školi ITS Svetlana Anđelić.

Ona je rekla da su analizirani svi poslovi koji su se našli na tim sajtovima i pokazalo se da postoji značajan porast u tražnji za programerima. Najviše su traženi veb programeri koji poznaju Java programski jezik. Anđelić je navela da je gledajući oglase za posao i tokom ovog meseca evidentno bilo da je najveća potražnja za android programerima.

Statistički podaci pokazali su da više od 80 odsto stanovništva ima mobilne telefone pa je sasvim očekivano da se tražnja za mobilnim uređajima povećava, kazala je Anđelić.

Osim uvek popularnih i traženih IT poslova, kao što su veb dizajneri, takozvani cloud servis specijalista i drugi, na LinkedInovoj listi poželjnih poslova koji gotovo da nisu ni postojali 2008. godine, našla su se i neka pomalo neobična zanimanja.

Tako je zumba instruktor "zauzeo" treće mesto, iako ih je 2008. godine bilo ukupno 16 registrovanih na mapi LinkedIna, dok je danas ovo veoma popularno zanimanje.

Takođe specijalista za društvene mreže u 2008. godini bilo je 25, a prošle godine čak 4.350, dok je stručnjaka za obradu podataka 2008. bilo 142, a prošle godine 4.326.

Na toj poslovnoj mreži zabeležen je porast broja arhitekata za velike baze podataka, budući da ih 2008. godine nije ni bilo, u 2013. godini zabeleženo ih je čak 3.440. 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu