Nove cene uglja i drva za ogrev
23
Sub, Nov

Ekonomija

Stovarišta čvrstog ogreva širom Srbije ovih dana imaju više kupaca nego robe. Velika je jagma za ugljem i ogrevnim drvetom, a nude se uglavnom uvozne i skuplje vrste ogreva. Uglja iz Kolubare i Kostolca u prodaji nema, a Resavici je već odobren rast cena od 11,7 odsto. Na isporuke iz bosanskih rudnika, domaći trgovci čekaju i po dve nedelje i očekuju da će poskupeti bar za desetak odsto. Za tonu sada valja izdvojiti od 8.000 do 20.000 dinara. Traženo je i ogrevno drvo, čija je cena od 3.500 do čak 5.500 dinara za kubni metar.

Vlasnik stovarišta „Tropikal“ Marko Filipović tvrdi da vlada panika kada je nabavka ogreva u pitanju. Kaže, kamioni pred bosanskim rudnicima čekaju i po deset dana na naručeni ugalj. Interesovanje za ugalj je veliko, jer su svi zbog besparice i poplava, kupovine uobičajene za prolećne dane odložili za jesen. Toma Paunović, menadžer prodaje u „Kopaonik ogrevu“ kaže da trenutno nude „kovin“, „kreku“, „banoviće“ i ruski kameni ugalj. Tone su od 7.800 do 17.880 dinara. Ogrevno drvo je 5.400 dinara. Na ove cene treba dodati i 800 do 900 dinara za prevoz.

Bukove i hrastove cepanice ovih dana su najtraženija roba na Zlataru, Javoru, Murtenici, Jadovniku, Javorju i ostalim šumskim predelima u Starom Vlahu i Polimlju. Šleperi čekaju u redu za utovar i sve ide u Beograd i okolinu, Pančevo...

Kubik bukovine je dostigao cenu 4.000 dinara, ali šta vredi kad zbog kiše i vlage u šume ne može da se uđe. Hiljade kubika posečenog drveta čeka na utovar ali su loši šumski putevi ili ih nema. Treći razlog je što fabrike peleta sve pokupiše kao sirovinu, za ovu vrstu ogreva treba 40 odsto bukovine, žali se Dragan Jelikić iz stovarišta „Jelika“ u Novoj Varoši.

Iako se u novovaroškom kraju ogrev prodaje još od aprila, mnogi meštani se ljute na drvoseče i stare prodavce što im nisu dopremili drva, pa su se dali u potragu za novim snabdevačima.

Najbolje je i najjeftinije grejanje na drva. Još u maju kupio sam drva, kubik plaćao 30 evra, a već su sad poskupela za pet i više evra, kaže Jovo Mlađenović iz Nove Varoši.

Za kubik tvrdog ogrevnog drveta na stovarištima u Novom Sadu, Novosađani treba da izdvoje 5.100 dinara. Usluga rezanja, koštaće ih još 300 ili 400 dinara po kubnom metru, a potražnja je, kako ističu na stovarištima, takva da premašuje ponudu.

Držimo samo tvrdo ogrevno drvo, bukvu, hrast, bagrem i cer, navodi Snežana Subotić, sa stovarišta „Platan S“. Imamo u ponudi i ugalj „dunavac“ iz Kovina, po ceni od 8.000 dinara za tonu. Cena drveta je za 300 dinara viša nego lane, a verujem da će cene još rasti, jer su uslovi za seču drveta zbog kiše, pa i snega koji je pao na Goliji, jako nepovoljni. Interesantno je da se naši kupci relativno nepoverljivi prema „dunavcu“, iako je vrlo sličan uglju iz Kolubare, samo je nešto sitniji.

Mirko Stojanović, jedan od kupaca drveta, kaže da, nema izbora, i da mora da kupi najmanje deset metara drva i bar dve tone uglja, kako bi zagrejao porodičnu kuću.

Imao sam i peći na gas, ali, kako je cena ovog energenta previsoka, odlučio sam da se vratim na drva i ugalj, kaže Stojanović. Srećom, pa sam zadržao kaljeve peći po sobama, tako da nije bilo dodatnih ulaganja, nego smo se samo vratili na način grejanja, koji su još moji deda i baka uveli...

Užički kraj u ogrevnom drvetu ne oskudeva, ali je dug kišni period usporio seču i transport do kupaca, a zbog vlage, kvalitet ogreva slabiji je nego lane. U najvećem gradu zapadne Srbije kubik ogrevne bukve ili cera košta 30 evra, a za transport kamionom potrebno je odvojiti dodatnih pet evra po metru kubnom.

Veliki broj Era ogrevom se snabdeva u Šumskom gazdinstvu, tamo su cene niže nego kod „privatnika“. U gazdinstvu kubik košta 3.060 dinara (150 dinara jeftinije nego prošle godine), a penzioneri su bili u mogućnosti da drva plate na šest mesečnih rata.

Imao sam sreće pa sam kupio dovoljno suva drva. Komšija je „na neviđeno“ pazario drva iz jednog užičkog sela, ali se ispostavilo da je drvo puno vlage, teško da će se dovoljno osušiti do prvog loženja kotla, kaže Užičanin Dragoslav Cvijović.

Ogrevno drvo se poslednje dve nedelje u Leskovcu prodaje po ceni od 32 evra po kubnom metru što je za dva evra više nego ranijih meseci. Iako je tražnja uobičajena za ovo doba godine, ponuda je mnogo manja jer teški kamioni, zbog čestih kiša, ne mogu u šumu po ogrev. Na drvnoj pijaci se kupoprodaja završi još u ranim jutarnjim satima.

Bukvalno sve što dovezem odmah prodam, a na drva čeka još mnogo mojih stalnih kupaca. Ne možemo zbog kiše da radimo, pa na pristupačnijim terenima raste cena ogreva, priča jedan od prodavaca.

Na stovarištima, uglja ima u dovoljnim količinama i po cenama koje nisu menjane poslednjih meseci, a naručene količine se redovno isporučuju. Ranijih godina se u ovim krajevima ogrev nabavljao uglavnom na proleće, ali se zbog besparice špic sezone sve više pomera u kasno leto i početak jeseni.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu