OPREZ: Kako klima u kolima može da dođe glave
06
Sre, Nov

Svaštara

Kada klimatizujete automobil, vodite računa da temperaturna razlika ne bude veća od pet do sedam stepeni u odnosu na spoljašnju temperaturu.

Ovo pravilo važi i za klimatizaciju radnog prostora i stanova. Takođe, prostorije redovno provetravajte i obezbedite cirkulaciju vazduha. Ne zaboravite da klime redovno održavate jer su rasadnici štetnih mikroorganizama.

Znate već da ne treba da "bije" pravo u vas, da u razlika u spoljnoj i temperaturi u kolima ne treba da bude veća od 10 stepeni, ali ima još nešto važno.

Mnoge klime u automobilima usled retkog, selektivnog uključivanja mogu da budu uzročnik respiratornih infekcija. Ali, samo ako se ne koriste, čak i zimi, povremeno. Tako, umesto da štite od prekomernih temperatura u automobilu, zapravo postaju sejači bakterija i bacila svih vrsta.

Auto-klima je vrlo osetljiv sistem i traži redovnu kontrolu, kao i svaki drugi sklop u vozilu. Obavezno, pre polaska na letovanje ili na duži put, prekontrolišite klimu. Ako je niste koristili tokom godine, bilo kakav čudan zvuk, kada je pokrenete, može da dolazi iz kompresora ili drugih delova uređaja, pa je bolje da ne rizikujete skuplji kvar. Neprijatan miris kada se uključi znači da je potrebno temeljno čišćenje.

Neredovno korišćenje i održavanje pogubno je po funkcionisanje čitavog sistema. Za zdravlje, najbitnije je čišćenje klime od algi, bakterija i virusa, što je potrebno primenjivati svake godine. Ovo čišćenje uz dopunu i "u-ve" bojama košta od 2.000 do 4.000 dinara, uz zamenu polenskog filtera. 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu