Kako odabrati novogodišnju jelku
06
Sre, Nov

Svaštara

Proslava Nove godine ne može da se zamisli bez novogodišnje jelke ili nekog drugog četinara okićenog šarenim ukrasima i lampionima. Pravo stablo četinara u toplom domu je pravi simbol praznika.

 

Kupovina jelke se obavlja u rasadnicima, a pred novogodišnje praznike ima ih na svakom ćošku. Smeštene su u ograđenim prostorima i obično je veliki izbor, kako sečenih stabala, tako i jelki sa busenom. Kod kupovine treba obratiti pažnju na izgled grana i korena.

Odabir stabla

Pre svega se odlučiti da li se kupuje sa ili bez busena. Kod obe vrste treba obratiti pažnju na nekoliko stvari:

Celokupni izgled stabla. Jelka treba da izgleda što svežije i zdravije kako bi što duže opstala u kućnim uslovima.

Visina. Proizvoljna, ali bi trebalo povesti računa o visini prostorije u kojoj će stajati, kao i o tome da na vrh jelke dolazi glavni ukras. Idealna visina je visina očiju odrasle osobe ili maksimalno do 2 metra. Ali odluku o visini i širini drveta donosi kupac, po sopstvenoj želji.

Grane. Treba da su simetrično raspoređene, što gušće postavljene, kako bi celo drvo bilo raskošnijeg izgleda i pre kićenja.

Iglice. Treba da su zelene, sjajne i čvrste na dodir. Jelka kojoj iglice opadaju i pre kupovine neće izdržati praznike u svom punom sjaju.

Busen. Na njegov izgled treba posebno obratiti pažnju, jer od kvaliteta korena zavisi i mogućnost presađivanja drveta u zemlju po završetku praznika. Koren treba da je dobro razvijen, čvrst, vitalan, kako bi opstao u saksiji i kasnije u presađenoj zemlji. Uveriti se da busen nije oštećen.

Transport

Drvo se nosi u ruci okrenuto naopačke tj. držeći za busen. Ukoliko nije preveliko, drži se u ruci, kao saksija sa cvećem. Može se spakovati na krov automobila uz prethodno dobro vezivanje kako bi se sprečilo oštećenje grana i posebno vrha.

Briga

Jelka se ne unosi u kuću dok se ne isplanira njeno kićenje. Pre unošenja rukom preći preko svake grane kako bi se odstranile iglice koje bi svakako otpale po unošenju. Neophodno je redovno zalivanje, kako se ne bi osušilo. Ne pogoduje joj direktno izlaganje toploti, pa jelku treba udaljiti od peći ili radijatora.

Saveti

- Jelku je potrebno orošavati,da se grane ne bi osušile i iglice pootpadale.Voda ne sme biti suviše hladna,već sobne temperature.Zalivati stablo svakodnevno i ne dozvoliti da se drvo osuši.

- Do unošenja u kuću skloniti je sa vetra i sunca,najbolje u neku zaklonjenu hladnu prostoriju.

- Jelku pre sadnje nikako ne iznositi napolje,već je postepeno pripremiti za niske temperature iznošenjem u npr.hodnik,garažu ili prostoriju sa nižom temperaturom od sobne i tako joj omogućiti da se aklimatizuje.

- Ne saditi jelku u zamrznutu zemlju.

Upozorenja

Vrh jelke je njen najosetljiviji deo i ukoliko se on ošteti jelka prestaje da raste ili će se osušiti. Zato obazrivo baratati sa stablom.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu