Banke u Srbiji posluju sa gubitkom
29
Uto, Apr

Ekonomija

Banke u Srbiji su prošlu godinu završile sa gubitkom, od 18 miliona evra, prvi put od 2004. godine. Podaci s kraja godine ukazali su na dobit između dva i tri odsto, ali je došlo do korekcije i banke su u gubitku. Za to su „zaslužni“ smanjenje kreditne aktivnosti od deset odsto, pad kamata na kredite i nenaplativi zajmovi od gotovo tri milijarde evra.

Ovo je u četvrtak saopštio Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije, i istakao da su podaci takvi da je 31. 12. 2013. godine 15 banaka ostvarilo gubitak, uključujući i Univerzal banku, dok je 15 banaka poslovalo pozitivno, ali nije imenovao koje su to banke. Nezvanično smo saznali da su se spisku standardnih gubitaša priključile i neke velike banke koje do sada nisu nijedne godine uknjižile minus.

Dobro je što su u svakom trenutku banke likvidne, a, s druge strane, loša je prevelika likvidnost, jer je mnogo para umrtvljeno i nije plasirano kroz kredite, naglasio je Dugalić. Nije problem da banke daju kredite, ali je pitanje - kome. Najveći broj preduzeća ne ispunjava elementarne uslove za bilo koji zajam.

Postoje uslovi, kako je istakao Dugalić, koje propisuje NBS i postoji klasifikacija preduzeća. Firme koje redovno izmiruju svoje obaveze spadaju u bankarsku kategoriju „A“, što znači da bez problema mogu da dobiju zajam. Ali, ako je firma, na primer, bila u blokadi, onda ona ne spada u kategoriju „A“, nego, recimo, u kategoriju „D“, gde je trošak banke daleko veći. Na primer, ukoliko banka firmi iz kategorije „D“ odobri milion evra kredita, isto toliko mora da odvoji i na ime rezervacije. Za kategoriju „A“ rezervacija nije potrebna.

Bankama je u interesu da plasiraju što više kredita, zbog toga i postoje, ali u sadašnjim uslovima to je sve teže i teže, naglašava Dugalić. Trenutno loši krediti, odnosno zajmovi koje banke ne mogu da naplate od preduzeća iznose 28 odsto, gotovo trećinu svih odobrenih pozajmica. Do sada je u privredu plasirano nešto više od deset milijardi evra.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu