U Palati Srbija u Beogradu danas će biti održana još jedna sednica Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa, a članovi će, osim što će razmatrati trenutnu epidemiološku situaciju u zemlji, doneti odluku da li će škole i fakulteti preći na onlajn nastavu. Usaglasiće se i odluka da raspust traje od 21. decembra do 20. januara, a kako smo uspeli da saznamo u štabu, ne razmišlja se o zatvaranju vrtića.
Sednica će početi u 13 časova.
Epidemiolog Predrag Kon, član štaba, kazao je sinoć u emisiji Upitnik na RTS da će se raspravljati o do sada uvedenim merama, ali i onima koje je predložio medicinski deo Kriznog štaba, a čije je usvajanje odloženo.
On je istakao da će prvenstveno biti reči o prelasku škola na onlajn nastavu.
- O tome će biti reči sigurno, da li će biti doneta odluka ne mogu da kažem unapred - rekao je Kon.
Naveo je da, u ovako nepovoljnoj epidemiološkoj situaciji, može da ohrabri to što u Beogradu nije više polovina novozaraženih, već manje od trećine. Ukazao je da je reč o tipičnom prelivanju.
- Beograd kao prvo mesto gde se virus naglo aktivirao i naglo počela da se diže ta krivulja dosegao je najverovatnije maksimum, sada je pitanje kako će to dalje teći - rekao je Kon.
Naglasio je da je ono što je problem to da su brojke i dalje na visokom nivou i veliki je broj onih koji su za bolničko lečenje.
- Pratićemo te čuvene dve nedelje nakon kojih čovek može da vidi kakav je trend i da vidimo, ako počne da se usporava, usporava se već sada, ali da li će početi da pada - to ćemo morati da pratimo - rekao je Kon.
Odluka o onlajn nastavi trebalo bi da se odnosi na učenike starijih razreda osnovne, ali i na učenike srednje škole, kao i na fakultete.
Jer, kako je u razgovoru za Telegraf.rs rekao prof. dr Branislav Tiodorović, takođe, član štaba, u kojima ima mnogo više zaraženih učenika nego u osnovnim.
- Model je jasan kada koja škola prelazi na onlajn nastavu, ne samo zbog dece, nego i zbog nastavnika. Mi sada imamo situaciju u osnovnim školama da imamo skoro više nastavnika zaraženih, nego učenika, dok je u srednjim školama obrnuto. Tamo je, ipak, više učenika, nego nastavnika - rekao je prof. dr Tiodorović.
Brnabić: Poslušaćemo Krizni štab
Premijerka Ana Brnabić rekla je juče u Nišu da će učenici starijih razreda osnovnih škola, kao i srednjih škola preći na onlajn nastavu i da će vrtići biti zatvoreni ako tako budu savetovali stručnjaci iz Kriznog štaba. Ako se to sutra bude potvrdilo, kaže premijerka, moći će da se u najkraćem roku pređe na onlajn nastavu jer je za to, dodaje, sve tehnički spremno.
- I dalje mislim da, što se tiče najmladjih učenika, da je njima najbezbednije u školama, ali ako me drugačije savetuju stručnjaci, nemamo nikakav problem da njihov savet i usvojimo - navela je Brnabić.
Međutim, kako saznajemo u Kriznom štabu, oni zasad neće tražiti da se zatvore vrtići.
Bivpi direktor Infektivne klinike Kliničkog centra Srbije, infektolog Mijomir Pelemiš kazao je juče da članovi ovog tela prate situaciju na satnom nivou, i da će pooštravati mere ukoliko dođe do pogoršanja situacije.
- Maska, maska i maska. Ona treba da bude sastavni deo garderobe. Maska i unutra i na otvorenom. Ja ne znam zašto je to toliko teško. Ceo svet, vidite, nosi masku i na otvorenom. Uradite to. Neće imati ko da nas leči - apelovao je Pelemiš na stanovništvo nakon sastanka direkora kovid bolnica sa ministrom zdravlja Zlatiborom Lončarom.
Pelemiš je rekao da je svestan da nekima mere koje su donete a koje su danas stupile na snagu teško padaju, ali i istakao ako opet dođe do pogoršanja, da će biti novih.
- Naravno, ove mere koje smo doneli nekima teško padaju. Odmah da vam kažem da će Krizni štab na satnom nivou razmatrati sistuaciju, ukoliko dođe do pogoršanja situacije, pooštravaćemo mere. Inače, ovako zdravstveni sistem ne može da izdrži - naglasio je Pelemiš.
Bolnice u Srbiji su pune. Pacijenti se iz Beograda prevoze u gradove u unutrašnjost, bez obzira na to što se svakodnevno otvaraju novi kapaciteti. Zdravstveni radnici, među kojima je skoro 2.000 inficirano, na izmaku su snage.
Prema poslednjim podacima u Srbiji je za 24 sata korona potvrđena kod 6.842 osobe, preminulo je 37, a 225 osoba diše uz pomoć respiratora.