U nedelju, 21. juna, građani Srbije izlaze na izbore, kada će imati prilike da glasaju za narodne poslanike. Osim toga, glasaće se za odbornike gradskih i opštinskih skupština u velikom delu opština i gradova, a u Vojvodini će se birati i predstavnici Skupštine AP Vojvodina. Ovo je pravo vreme da se informišete o svemu što je potrebno da znate kada su izbori u nedelju u pitanju, a mi vam donosimo kompletan vodič za izborni dan.
Ovogodišnje pravo glasa će moći da iskoristi preko 6.500.000 građana, koji će izaći na nešto više od 8.000 biračkih mesta. Pravo glasa imaju svi punoletni građani Republike Srbije koji su upisani u birački spisak i imaju važeći lični dokument.
Biračka mesta se otvaraju u 7 sati 21. juna 2020. i ostaće otvorena do 20 časova tog dana. Svoje pravo možete iskoristiti u bilo kom trenutku u ovom intervalu.
Za koga možete da glasate?
Na glasačkom listiću će se naći 21 stranka, saopštila je Republička izborna komisija, a kandidati će biti poređani onako kako su izborne liste potvrđivane.
Gde glasate i koja dokumenta su potrebna?
Pre nego pođete u nedelju na glasanje, proverite da li ste upisani u birački spisak. To možete učiniti na dva načina: odlaskom u vašu opštinu ili gradsku upravu ili na sajtu https://upit.birackispisak.gov.rs/. Na isti način možete da saznate gde se nalazi vaše biračko mesto.
Na izbore ne možete izaći bez važećih identifikacionih dokumenata, pa obavezno proverite da li posedujete važeću ličnu kartu ili pasoš.
Ukoliko iz nekog razloga niste u mogućnosti da fizički izađete na biračko mesto, od petka 19. juna pa sve do nedelje 21. juna u 11 časova možete da se prijavite da glasate od kuće. Ova mogućnost odnosi se najpre za stara i nemoćna lica i ona kojima zdravstveno stanje ne dozvoljava odlazak na biralište.
Najranije pet dana uoči glasanja dobićete obaveštenje o glasanju, odnosno "poziv za glasanje" sa svim neophodnim informacijama.
Kako se glasa?
Lice koje izlazi na biralište jasno zaokružuje ili podvlači listu, redni broj ili ime nosioca liste za koju želi da glasa. Na biračkom mestu glasate sami, tajni i iza paravana. Kada završite sa odabirom listić presavijete i ubacite u glasačku kutiju.
Građani koji ne mogu sami da popune glasački listić (osobe sa invaliditetom, slepi ili slabovidi, nepismeni), imaju pravo da na biračko mesto povedu onoga ko će im u tome pomoći i glasati na onaj način kako birač odredi. Takođe, glasati možete i uz pomoć psa vodiča.
Podsećamo da je moguće da na izbornom mestu dobijete više listića, i to ukoliko se na vašem biračkom mestu održavaju i lokalni i parlamentarni izbori. U tom slučaju na biračkom mestu se mogu naći tri glasačke kutije.
Šta je važeći, a šta nevažeći glasački listić?
Nevažeći glasački listić:
* nepopunjen (prazan listić)
* zaokružen/podvučen više od jednog kandidata (rednog broja ili nosioca izborne liste)
Važeći glasački listić:
* zaokružen/podvučen jedan kandidat/redni broj/izborna lista
* listić popunjen na način iz koga se može pouzdano utvrditi za koga je birač glasao
* ako docrtate ili dopišete neku poruku (ali jasno zaokružite/podvučete kandidata prema gorenavedenim pravilima)
* ako precrtate jedan ili više rednih brojeva odnosno jedan ili više naziva izbornih lista
Glasanje iz inostranstva
Ukoliko živite u inostranstvu i želite da glasate tu mogućnost moći ćete da iskoristite samo ako ste se do 30. maja prijavili da želite da glasate preko diplomatsko-konzulatnih predstavništva Republike Srbije. Svoje pravo možete da iskoristite na jednom od nešto više od 40 biračkih mesta van Srbije. Važno je napomenuti da se van Srbije može glasati samo na parlamentarnim, ne i na lokalnim ili pokrajinskim izborima.
Lista diplomatsko-konzularnih predstavništava Republike Srbije se možete pronaći na sajtu Ministarstva spoljnih poslova, odnosno klikom OVDE.
Kada ćemo saznati rezultate?
Republička izborna komisija najkasnije u roku od 96 sati po zatvaranju biračkih mesta ima zakonsku obavezu da utvrdi konačne rezultate izbora. Prve procene izbornih rezultata građani će imati već sat vremena posle zatvaranja biračkih mesta.
Izvor: telegraf