Kamerunski vojnici koristili oružje iz kragujevačke Zastave
22
Pet, Nov

Vesti

Pojavio se snimak, na kome se vidi kako su Kamerunski vojnici svirepo izbliza ubijali i mučili žene i decu, i to oružjem proizvedenim u kragujevačkoj Zastavi.

Kamerunska vojska je pogubila žene i decu za koje je sumnjala da su pripadnici džihadijske organizacije Boko Haram, tvrde iz Amnesti internešnala.

Srbija je glavni snabdevač oružja koje se vidi na snimku, kaže Mišel Parsons iz Amnesti internešnala.

„Imamo verodostojne dokaze da su kamerunski vojnici koristili oružje zastava M21 za stravična pogubljenja."

„Ovo nije prvi put da kamerunske snage koriste srpsko oružje za kršenje ljudskih prava. To prerasta u sistemsko kršenje prava."

Amnesti internešnal je utvrdio da je snimak najverovatnije napravljen na krajnjem severu Kameruna. U izveštaju se još dodaje da je autentičnost videa „gotovo sigurna".

Oružje iz kragujevačke fabrike stiglo je u Kamerun pre četiri godine, kada je izvezeno 17.500 lakih pušaka i „kojot" mitraljeza, rekao je Rasim Ljajić, ministar trgovine Srbije.

Na mestu zločina puške su se našle ugovorom oružanih snaga Kameruna i Ministarstva odbrane Srbije, koji je, prema informacijama dobijenim od ministra Ljajića, potpisan 2014..

Organizacija Amnesti internešnal  zatražila je tada od Vlade Srbije da prestane da izvozi oružje u Kamerun. 

Na zahteve da Srbija prestane sa isporukom oružja, Ljajić kaže:

„To vam je kao kada nekome prodate automobil. Kako ćete posle da znate šta će on da radi sa njim i kome će dalje da ga proda"?

Ljajić dodaje i da Srbija ne može da odustane od trgovine „samo zato jer to traži Amnesti internešnal".

„Država stopira prodaju kada to odluče Ujedinjene nacije ili uradi neka velika sila, poput Amerike, Rusije, Kine ili Evropske unije", kaže Ljajić.

Ipak, u sporazumu o trgovini oružjem UN izričito se zabranjuje bilo kakav transfer oružja i opreme ukoliko se zna da će oni biti upotrebljeni za genocid, zločine protiv čovečnosti ili ratne zločine.

 

Gde se sve ratuje srpskim puškama

Puške i mitraljezi iz Srbije su primećeni još u sukobima u Jemenu i Siriji, kaže Saša Đorđević, istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, za BBC na srpskom.

„Koriste ih jedinice Slobodne sirijske armije, borci islamističkih grupa poput Ansar al-Šama, Džabhat al-Nusre, Islamske države i jedinice Sunitskih boraca u Jemenu.

I u terorističkom napadu u Parizu takođe je bilo oružja sa ovih prostora", kaže Đorđević.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu