Jak zemljotres koji je juče u 11.46 sati potresao Crnu Goru, osetio se i u većini krajeva u Srbiji, ali i u Albaniji.
Zemljotres jačine 5,3 stepena Rihterove skale potresao je Crnu Goru, a odmah potom usledio je i drugi slabiji potres. Epicentar je bio u blizini Plava, na planini Visitor, na dubini od pet kilometara.
Crnogorske "Vijesti" javljaju da je zemljotres izazvao paniku u Plavu, Gusinju, Andrijevici, Beranama, Podgorici i drugim gradovima.
Načelnik Službe zaštite i spasavanja u Plavu Mirza Medunjanin rekao je da se zemljotres jako potresao grad, ali da za sada nema podataka o eventualnoj šteti.
U Beranama je veliki broj uznemirenih građana izašao na ulice.
Kako za "Blic" potvrđuju iz Republičkog seizmološkog zavoda, najsevernija tačka odakle su građani Srbije prijavili da su osetili potres bila je Novi Beograd.
- Imali smo pozive građana i iz Vranja, Kragujevca, Kraljeva, iz Zvečana sa Kosova i Metohije. Potres su najviše osetili građani koji žive na visokim spratovima, od petog pa naviše. To nije iznenađenje, jer se takve stvari dešavaju kada je reč o mestima udaljenim od više od 200 kilometara od epicentra - navode u Zavodu za "Blic".
Kako navode, trenutno nema podataka o eventualnoj šteti u Crnoj Gori i Albaniji, dok na području Srbije i KiM on nije ostavio posledice.
Oštećeni dimnjaci
Načelnik Službe zaštite i spasavanja u Plavu Mirza Medunjanin rekao je za "Vijesti" da će se danas održati sednica opštinskog štaba za suzbijanje elementarnih nepogoda, na kojoj će biti reči o podacima sa terena koje je prikupila Služba zaštite i spasavanja nakon zemljotresa.
Oštećeno 50 objekata, iseljeno 10 porodica
U zemljotresu je oko 70 objekata, a desetak porodica je iseljeno. Iz lokalne Službe zaštite i spasavanja za portal RTCG je potvrđeno da su na starijim kućama popucale fasade i dimnjaci. Oko 50 objekata oštećeno je u Plavu, a stanovnici te opštine ističu da ne pamte veći zemljotres.
Predsednik Opštine Plav Šahmanović Orhan je za TVCG izjavio da za desetak porodica traže alternativni smeštaj, jer njihovi domovi više nisu bezbedni.
Iz MUP-a je saopšteno da predstavnici Direktorata za vanredne situacije i Uprave policije deluju na terenu u više opština na severu zemlje da bi zajedno sa predstavnicima lokalnih samouprava prikupili informacije o eventualnoj šteti koju je prouzrokovao zemljotres.
"Za sada nema informacija o tome da je zemljotres prouzrokovao ljudske gubitke", saopšteno je iz MUP-a.
Sektor za seizmologiju Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju registrovao je zemljotres u 11 sati i 46 minuta, sa epicentrom sedam kilometara severozapadno od Plava.
Načelnik Službe zaštite i spasavanja Mirza Medunjanin kazao je za portal RTCG da je Opštinski tim za vanredne situacije održao sastanak, navodeći da nema životno ugroženih građana: "Najviše poziva smo dobili zbog pričinjene štete. Oštećeno je dosta fasada i krovova, pogotovo na starijim kućama".
"Najviše poziva smo dobili zbog pričinjene štete. Oštećeno je dosta fasada i krovova, pogotovo na starijim kućama".
Operativa Direkcije za saobraćaj otklonila je odron sa puta na lokaciji Sućeska, između Andrijevice i Plava.
"Poručujemo građanima da nema razloga za paniku i da su svi raspoloživi resursi Direktorata za vanredne situacije i ostalih subjekata sistema zaštite i spasavanja na raspolaganju, a ukoliko se za to ukaže potreba, oni će biti angažovani u meri i kapacitetu koji zahteva stanje na terenu", saopštio je MUP.
Zemljotres je zabeležen na tromeđi Srbije, Crne Gore i Albanije, a osetio se i do Kragujevca.