Gotovo da nema porodice u kojoj u poslednje vreme neko nije imao temperaturu, kašalj, malaksalost i bolove. Od oktobra do danas Institutu "Batut" prijavljena je 61.000 osoba sa oboljenjima sličnim gripu. Najugroženiji su bili najmlađi.U nedelji za nama, respiratorne infekcije oborile su oko 9.000 stanovnika Srbije. Među njima i Mirjanu Vučić. Ni posle sedam dana, tegobe ne prolaze.
"Imala sam visoku temperaturu i bol u grlu, malaksalost, a posle toga je krenuo kašalj, sekret i nadražajni kašalj. Sada se osećam stabilnije nego prva tri dana, ali izgleda da nalaz nije dobar, da imam bronhitis", kaže pacijent Mirjana Vučić.
Dr Snežana Despotović Kušljević iz Doma zdravlja "Palilula" navodi da je u toku porast akutnih respiratornih infekcija.
"Suština jeste da se pacijenti javljaju sa tegobama koje su različite, ali govore o mutaciji raznih virusa. Uglavnom je to suvi nadražajni kašalj sa simptomima sinuzita ili bronhita sa upalama pluća", objašnjava Despotović Kušljević.
Najmlađi najugroženiji
Gužva i na pedijatriji. Prema podacima "Batuta", u prethodnom periodu, najugroženiji su bili najmlađi.
"Najveća učestalost obolevanja se beleži u najmlađoj uzrasnoj grupi, predškolska deca do četiri godine starosti. Virus gripa je potvrđen u više od polovine teritorije naše zemlje", ukazuje dr Milunka Milinković sa Instituta "Batut".
Svakog dana lekari Dečje klinike u Tiršovoj prime oko 100 malih pacijenata sa ovim tegobama.
"Najčešća klinička slika u poslednjih sedam dana su oboljenja slična gripu. Malaksalost, temperatura, dete ne može da stane na noge, curenje nosa, kašalj", objašnjava dr Snežana Rsovac, pulmolog na Dečjoj klinici u Tiršovoj.
Redovno perite ruke, često provetravajte prostorije u kojima boravite. Uz vakcinaciju to su preventivne mere koje nas štite od gripa.