Uvođenje mera za podizanje bezbednosti medicinara, započeto prošle godine, još traje. KC Kragujevac obezbeđuje 30 profesionalaca.
Medicinari u kliničkim centrima bolje su zaštićeni od svojih kolega u manjim bolnicama i domovima zdravlja, jer u velikim ustanovama uglavnom postoji fizičko obezbeđenje. Ovu vrstu zaštite zdravstvene ustanove plaćaju same, iz svojih prihoda, pa tako nisu sve u mogućnosti da je obezbede.
- Imamo 30 pripadnika obezbeđenja i svi su prošli neophodne obuke i imaju licence - kaže za "Novosti" Jelena Jarčević, pomoćnik direktora za pravna pitanja u KC Kragujevac. - Uz odobrenje poverenika za zaštitu informacija od javnog značaja, postepeno uvodimo i video-nadzor. Upravo smo ovih dana dobili odobrenje poverenika da se kamere postave i u Klinici za psihijatriju i Urgentnom centru. Verovatno će i kod nas biti uvedeni panik-tasteri, ali zvanično obaveštenje o tome još nismo dobili.
U Urgentnom centru Kliničkog centra Srbije, zdravstvenoj ustanovi u koju svakoga dana dolazi između 700 i 1.000 pacijenata, među kojima ponekad ima i onih koji imaju neadekvatan odnos prema medicinskom osoblju, uvedeni su, osim video-nadzora, i panik-tasteri.
U Ministarstvu zdravlja, za "Novosti", kažu da su u cilju sprečavanja neželjenih događaja u zdravstvenim ustanovama preduzeli sve raspoložive mere u okviru svojih nadležnosti.
- Jedna od najznačajnijih mera je uvođenje panik-tastera u ambulantama i drugim prostorijama zdravstvenih ustanova, koji neželjene situacije sprečavaju u velikoj meri - navode u ministarstvu. - Panik-tasteri, kojima se alarmira obezbeđenje, odnosno policija, biće u narednom periodu uvedeni i stavljeni u funkciju u velikom broju zdravstvenih ustanova širom Srbije. Takođe, pojačana je saradnja sa Ministarstvom unutrašnjih poslova u ovoj oblasti, a angažovane su i dodatne službe obezbeđenja, u pojedinim zdravstvenim ustanovama koje imaju sredstava za tu namenu.