Predstavnicima lokalne samouprave, Gradske uprave za prostorno planiranje, urbanizam, izgradnju i zaštitu životne sredine, predstavnicima lokalnih kancelarija javnih beležnika i sudova, u organizaciji Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Republičkog geodetskog zavoda uz podršku USAID-a, Projekta za bolje uslove poslovanja i NALED –a, Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj, u zgradi Gradske uprave održana je prezentacija i javna rasprava o Nacrtu zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova. U ime grada Kragujevca učesnike javne rasprave pozdravio je član Gradskog veća za lokalnu samoupravu Vitomir Nedeljković.
Kao predsednik Koordinacione komisije za sprovođenje popisa nezakonito izgrađenih objekata na teritoriji grada Kragujevca, Nedeljović je istakao veoma uspešnu saradnju lokalne samouprave i resornih službi sa Rebubličkim geodetskim zavodom, Službom za katastar a u prilog tome govore niz zajednički obavljenih poverenih poslova koje se tiču javnog uvida u imovinu kao i u procesu ozakonjenja koje su sprovedene u prethodnom periodu.
Nacrt zakona predstavlja radnu verziju podložnu normativnim i tehničkim izmenama. Novim zakonom uređuju se pravila postupka upisa u katastar nepokretnosti i katastar vodova, vrste upisa i pravila postupka izdavanja izvoda iz registara kao i druga pitanja od značaja za vođenje tih registara sa ciljem ostvarivanja maksimalnog stepena zaštite prava na nepokretnoj imovini koji se postiže uspostavljanjem ažurnog katastra.
Novi zakon je veoma bitan za Ministarstvo, RGZ, Republiku Srbiju i njene građane, rekla je Darinka Đuran, pomoćnik ministra građevinarstva, jer na drugačiji način treba da uredi postupak upisa prava svojine u katastar i katastar vodova. Novi zakon donosi efikasniji katastar, kraće rokove u kojima će Služba za katastar nepokretnosti biti u obavezi da postupa po zahtevima građana i vrši upis prava svojine. S druge strane, dodala je Đuran, dobićemo katastar koji u potpunosti prelazi sa analognog na digitalni način rada i konačno, dobićemo katastar koji je primeren zahtevima i potrebama građana. U prethodnom periodu Ministarsvo je uspešno sprovodilo implementaciju elektronske građevinske dozvole i danas se one uveliko izdaju elektronskim putem, a ovo je korak više i nastavak onoga što smo započeli. Zakon će nam omogućiti da dobijemo veći stepen pravne sigurnosti, kadrovski, administrativno i tehnički ćemo ojačati službe za katastar da budu efikasnije i brže.
Prema rečima direktora Republičkog geodetskog zavoda Borka Draškovića, radi se o globalnoj, složenoj reformi Republičkog geodetskog zavoda i zemljišne administracije koja se u Srbiji sprovodi pod pokroviteljstvom Svetske banke. Reforma u trajanju od pet godina odnosno do 2021. godine sastoji se iz šest delova i trenutno smo na sredini projekta. U ovom delu postavljaju se zakonski okviri kako bismo mogli kroz formiranje informacionog sistema postići rezultate koji se od nas traže a u rokovima koji su veoma kratki. Novim zakonom predviđen je rok od tri do pet dana, objasnio je Borko Drašković, direktor RGZ i istakao da era tehnologije, elektronskih uprava, elektronskog poslovanja utiče i pokreće privredne tokove a to pokazuju analize kojima je utvrđeno da dobra zemljišna administracija pomaže privredi, podiže bruto nacionalni dohodak za dva odsto, dok loša zemljišna administracija koči privredni razvoj i taj procenat ide čak i do 15 odsto.
Tekst Nacrta zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova objavljeni su na zvaničnom sajtu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture kao i na portalu e-uprave.