Izložba o istoriji diplomatskih odnosa Britanije i Srbije
24
Čet, Apr

Vesti

U okviru obeležavanja 180 godina od uspostavljanja zvaničnih diplomatskih odnosa između Srbije i Velike Britanije, u zgradi Stare skupštine otvorena je izložba dokumenata i fotografija koji na svoj način svedoče o važnim događajima i datumima od značaja za saradnju naše dve zemlje.

Izložbu je otvorio Nj.E. Denis Kif ambasador Velike Britanije u Srbiji, koji je pored ostalog rekao da nije slučajnost što se centralni program održava u Kragujevcu. Naime, 3. juna 1837. godine knez Miloš je u svojoj prestonici – Kragujevcu primio akreditivna pisma od pukovnika Džordža Hodžesa, kojim potvrđuje da ga je kralj Viljem IV imenovao za konzula u Kneževini Srbiji. Pored reprinta prve diplomatske depeše, važno mesto na ovoj izložbi zauzima i portret dr Elizabet Ros koja je za vreme Prvog svetskog rata zajedno sa ostalim članovima bitanske humanitarne misije negovala ranjenike i obolele od tifusa. Neki od njih su u Kragujevcu i sahranjeni. Zbog toga su veze Velike Britanije sa Kragujevčanima posebno duboke i emotivne. Britanija i Srbija su stari prijatelji, a suština odnosa između naše dve države su zajedničke vrednosti i pozitivni ljudski primeri saradnje i savezništva.

Naši odnosi su imali različite tokove, uglavnom podrške i saradnje, rekao je u izjavi za medije vršilac dužnosti premijera Vlade Republike Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić. Smatramo da je Velika Britanija važan politički faktor na međunarodnoj sceni. Naš je interes da razvijamo što bolje bilateralne odnose i da na tom putu pronađemo zajedničke interese u sferi ekonomije, kulture, obrazovanja, nauke, odbrane i bezbednosti.

Dokumenti koju su za ovu priliku doneti u Kragujevac, istakao je Dačić, govore o bitnim istorijskim događajima, kao što je abdikacija kralja Milana i stupanje na presto kralja Aleksandra, obeležavanje dijamantskog jubileja kraljice Viktorije, ali i ono što čini svakodnevni život kao što je dozvola generalnom konzulu Hodžesu za lov u Topčideru. Na događaje iz novije istorije podsećaju i kolekcije iz ambasade Ujedinjenog Kraljevstva u Beogradu, kao što su fotografije: Tito u poseti Londonu ili Margaret Tačer u Srbiji. Počelo se 1837. godine sa željom da se poveća trgovinska razmena, a nastavlja se uspostavljanjem i razvijanjem saradnje u svim oblastima koji su bitni za bilateralne odnose – istakao je Ivica Dačić.

Autor postavke je istoričar Slobodan Marković.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu