Prevazilaženje globalnih izazova – novi prostor za saradnju
24
Čet, Apr

Vesti

Nakon otvaranja izložbe dokumenata i fotografija o diplomatskim odnosima između Srbije i Britanije, u zgradi Stare skupštine, održana je panel diskusija o britansko-srpskim istorijskim vezama i diplomatskim odnosima u kojoj su učestvovali Nj.E Denis Kif, ambasador Velike Britanije u Srbiji, Ivica Dačić, vršilac dužnosti premijera Vlade RS i ministar spoljnih poslova i Slobodan Marković, istaknuti stručnjak za srpsko-britanske odnose, direktor novoosnovanog Centra za britanske studije na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu.

Prema rečima ambasadora Kifa, tokom proteklih 180 godina, britansko-srpski odnosi dinamično su se razvijali, u veoma širokom spektru oblasti, politici, ekonomiji, odbrani, kulturi, obrazovanju, prolazeći, takođe, i kroz izvesna iskušenja. Imajući u vidu celokupan tok britansko-srpskih odnosa, do danas, razdoblja srdačnosti, prijateljstva i savezništva značajno preovladavaju nad periodima nerazumevanja, suprostavljanja i nezainteresovanosti.

Snažno smo opredeljeni daljem jačanju odnosa sa Srbijom u skladu sa razmišljanjem premijerke Tereze Mej o izgradnji odnosa sa starim prijateljima kao i sa poznavanjem i zainteresovanošću ministra spoljnih poslova, Borisa Džonsona za Srbiju – istakao je ambasador Denis Kif.

Istorijski odnosi Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva su nastali i dalje se razvijali u kontekstu prelamanja interesa velikih sila na Balkanu. Ekonomski i politički odnosi uticali su na odluku tadašnje britanske Vlade da uspostavi diplomatske odnose sa Srbijom.

Odluka o postavljenju konzula, pukovnika Džordža Lojda Hodžisa, prvog diplomatskog predstavnika koji je 1837. godine stigao u Kragujevac, tadašnju prestonicu Kneževine Srbije, pokazala se kao veoma dobra – ne samo da su odnosi dve države unapređeni, već nijedan strani konzul nije uspeo da uspostavi tako prisne odnose sa bilo kojim srpskim vladarom u 19. veku, kao što je to učinio Hodžis – rekao je Ivica Dačić.

Dačić je istakao da i pored neslaganja oko pitanja koja su za Srbiju od posebnog značaja, u odnosima dve države postoji veliki prostor za saradnju, posebno u prevazilaženju globalnih izazova sa kojima smo danas suočeni, kao što su ekonomska nestabilnost, vojni sukobi, prirodne nepogode, migrantska kriza i borba protiv terorizma.

Nakon ove panel diskusije u zgradi Stare skupštine, održane su još dve tematske diskusije o obrazovnim i kulturnim vezama Srbije i Britanije i uticajima britanske popularne kulture u Srbiji.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu