Gradska turistička organizacija je ovog vikenda bila domaćin grupi od petoro Šveđana, predstavnika grada Vesterosa, koji je sedište Vestmanlandskog okruga, u središnjem delu države.
Grupu su činili Niklas Venersten i Tereza Ankreus, socijalni radnici i profesori, kao predstavnici nevladine organizacije “Here 4 U” (Ovde smo za vas), Malin Landberg, profesor u Gimnaziji u Vesterosu, ombudsman Sara Holm Stolhand, koja se angažuje u zaštiti dece i unapređenju njihovih prava i sloboda, kao i pripadnik policije Krister Orlund, koji radi na programima prevencije kriminala kod mladih.
Švedska nevladina organizacija “Here 4 U” okuplja oko 600 mladih ljudi od 9 do 19 godina i oko 70 odraslih iz 45 škola u Vesterosu. U okviru njihovih aktivnosti realizuju se programi prevencije u različitim oblastima, kao što su osnaživanje, rasizam, ljudska prava, nasilje u opštem smislu, a posebno vršnjačko nasilje…Prateći, a sa druge strane osnovni, elementi ovih programa su tolerancija među mladima i ljudima uopšte, odnosno prepoznavanje netolerancije i pogubnih posledica do kojih ona može da dovede.
Tim povodom, članovi organizacije, njeni volonteri, kao i grupe dece srednjoškolskog uzrasta i njihovih roditelja posećuju i druge zemlje, u kojima su negativne pojave i ponašanja u komunikaciji među ljudima, a u čijoj osnovi je netolerancija, dovodile do masovnih pogroma tokom ratova – logora smrti, streljanja i drugih načina uništavanja ljudskih života i naroda.
Zahvaljujući angažovanju porodice Stojanović, čiji pojedini članovi potiču iz Kragujevca, a žive, rade i uče u Vesterosu, predstavnici organizacije “Here 4 U” su kontaktirali Gradsku turističku organizaciju i izrazili želju da posete Kragujevac i upoznaju grad kroz njegovu istoriju i sadašnjost. Ali, osnovni povod je bio da posete Spomen park u Šumaricama i u muzeju čuju priču o masovnom streljanju 1941. godine, u kome su stradali Kragujevčani, a među njima čak i deca.
Tokom četvorodnevnog boravka gosti iz Švedske su u različitim vodičkim turama, pešice ili autobusom, kroz priču turističkog vodiča Slavice Jovanović, ali i maksimalno angažovanje prevodilaca Jovane Milenković i Danka Kamčevskog, upoznavali Kragujevac, njegovu istoriju, znamenitosti, kao i značajne ličnosti koje je naš grad iznedrio. Posetili su Knežev arsenal, Staru i Sabornu crkvu, Narodni muzej, Kuću Prote Miloja Barjaktarovića, Prvu gimnaziju i Spomen učionicu, Muzej “21. oktobar”, kompleks Spomen parka, uključujući i Memorijalni kompleks Slovačko groblje, Spomenik streljanim Srbima i Jevrejima u Bagremaru, Spomenik “1300 kaplara”. Posetili su i Veliki park i u njemu tradicionalnu manifestaciju “Balkan Fića fest”, manastir Draču i seosko turističko domaćinstvo “Rujevica” u Drači.
Izuzetno zainteresovani za različite segmente života Kragujevčana, posebno mladih i školske dece, gosti su ujedno izrazili želju i nadaju se da postoji mogućnost ostvarenja kontakta i saradnje sa sličnim organizacijama u Kragujevcu, koje se bave porodicom, decom, vršnjačkim nasiljem, i da u okviru programa kojima se bave, u narednom periodu u Kragujevcu zajednički organizuju seminar ili radionice i razmene iskustva u rešavanju problema u toj oblasti.