Od ponoći saobraćajna policija najavljuje dvadesetčetvoročasovnu akciju "Spid Maraton", gde će se u naseljenim mestima, ali i na putevima, brzina meriti radarima. Novost je da će biti primenjena nulta tolerancija prilikom prekoračenja, a posebna pažnja biće usmerena na vozače motocikala.
Pripremljenja je specijalna brigada na motocikilma - presretačima, koji će bez obeležja policije uočavati prekršioce i sprovoditi ih do prve patrole, koja će ih sankcionisati.
Vozači motocikala, najavljuju u policiji, neće više moći od gradskih ulica da prave trkačke staze. Motori-presertači mogu da razviju brzinu i do 300 kilometara na čas, pa, kako tvrde u MUP-u, stići će bahate vozače i naplatiti im kaznu.
Dodaju i da se ova akcija spovodi u čitavoj Evropi u 24 zemlje, a da će podaci biti dostupni svim saobraćajnim stručnjacima koji će analizom moći da utvrde koje sve mere treba da se preduzmu da se smanji broj poginulih motociklista na drumovima.
Brzi i bez obeležja
Boban Milinković iz Saobraćajne policije kaže da su motocikli-presretači bez obeležja, ali da su snabdeveni zvučnim i svetlosnim signalima u skladu sa zakonom.
- Oni će uočavati prekršaje i nesavesne vozače dovoditi do patrola koje će ih sankcionsati - objašnjava Milinković.
Od početka godine na našim drumovima poginulo je 11 motociklista. Godišnje pogine oko 50, a povrđenih je deset puta više, pa su ovakave kontole neophodne, kažu u MUP-u.
- Podaci govore da čak 30 odsto motociklista vozi bez vozačke dozvole određene kategorije, cak 11 odsto njih je pod dejstvom alkohola, a preko 50 odsto poginulih mlađi su od 30 godina - ističe Aleksandar Radenković iz Saobraćajne policije.
Mobilni telefon i pojasevi
Pored kontole motociklista, motori-presretači MUP-a kontrolisaće i upotrebu mobilnih telefona u vožnji kao i nevezivanje pojaseva u vozilu i to na prednjim i zadnjim sedištima.
U MUP-u kažu da će posebno biti na udaru roditelji koji nebezbedno voze decu, ali i oni koji sami ne koriste pojas.