U blokadi dva važna gradska računa, robnih rezervi i Preduzeća za izgradnju, a plate kasne zaposlenima u komunalnom sektoru, ustanovama kulture, obdaništima.
Zbog tragedije koja je zadesila Srbiju, Sindikat zaposlenih u komunalnim delatnostima obustavio je sve aktivnosti u vezi sa pripremom već najavljenog generalnog štrajka. Protesti zbog kašnjenja zarada, kako je rečeno u saopštenju, odlažu se do daljeg. Tako će, bar na neko vreme, problemi u kragujevačkim komunalnim preduzećima ostati van domašaja javnosti, no malo je verovatno da će takva odluka uticati da se izbegne kolaps koji preti čitavom ovom sektoru.
„Niskogradnja” je odavno propala i danas postoji samo na „papiru”, a od preostalih šest komunalnih preduzeća, polovina je, praktično, pred bankrotom. Najteža situacija je u „Čistoći”, „Gradskim grobljima” i „Zelenilu”, dok se „Vodovod”, „Parking servis” i „Tržnice” još nekako bore sa krizom izazvanom opštom besparicom, slabim prilivom novca u gradski budžet, ali i nepotrebnim zapošljavanjem partijskih kadrova: od 1.800 zaposlenih, na platnim spiskovima kragujevačkih komunalnih preduzeća je bar 20 odsto više radnika nego što je potrebno.
Naravno da smo u ovakvim okolnostima odložili pripreme za generalni štrajk, ali čim prođe vanredna situacija, obnovićemo aktivnosti. U „Čistoći” je već nekoliko dana na snazi protest u vidu jednosatne obustave rada, istim koracima krenuće i zaposleni u „Zelenilu” i „Gradskim grobljima”, a posle toga, ukoliko rukovodstva preduzeća ne sačine plan konsolidacije, sledi generalni štrajk. Moramo da reagujemo, to je naša obaveza, jer radnici više ne mogu da izdrže. U pojedinim preduzećima plate su smanjene, u nekima kasne dva, u nekima tri meseca – navodi Branko Petrašinović, predsednik Sindikata zaposlenih u komunalnim delatnostima.
Poplave su, srećom, mimoišle Kragujevac, ali su problemi u javnim sektoru ostali. Trenutno su u blokadi dva važna gradska računa, robnih rezervi i Preduzeća za izgradnju.
Republička direkcija za robne rezerve blokirala je račun gradskih rezervi zbog duga od 57 miliona dinara za mazut koji je svojevremeno na „časnu reč” isporučen „Energetici” (gradskoj toplani), a firma „Validus” ima izvršnu sudsku presudu kojom od Preduzeća za izgradnju traži nazad oko 200 miliona dinara, pošto zbog nerešenih imovinskopravnih odnosa godinama ne uspeva da započne izgradnju na zakupljenoj parceli.
Već dve godine smo u ozbiljnim problemima, ali nekako uvek uspevamo da se izvučemo. Situacija sada jeste ozbiljna, pošto postoje sporovi i sa drugim firmama koje traže povraćaj novca. Tačno je da je račun trenutno u blokadi, ali bi uskoro opet mogao biti u funkciji – kaže direktor Preduzeća za izgradnju Slobodan Krunić.
Preduzeće za izgradnju je najvažnije gradsko preduzeće, budući da je u ime osnivača – Skupštine grada, naručilac svih važnih infrastrukturnih poslova. Kada ono ostane bez novca, nema ni investicija, niti je moguće završiti već započete radove. U takvim okolnostima trpe druga preduzeća, pre svih „Čistoća”, koja je posle propasti „Niskogradnje” preuzela poslove na održavanju gradskih ulica i seoskih puteva.
Mnogi su upozoravali da će se posle propasti „Niskogradnje”, čijih je 250 radnika premešteno u druga preduzeća, Kragujevac suočiti sa domino efektom i posrtanjem čitavog javnog sektora, ali gradska vlast kao da nije imala sluha, niti volje da predupredi krizu.
Umesto da se suoči sa realnošću, vlast je nastavila da „šminka” budžet. Tako je na nedavnoj sednici Gradskog veća usvojen izveštaj o završnom računu za prošlu godinu, u kome stoji da je Kragujevac iz 2013. izašao sa suficitom od 106 miliona dinara. Ta „knjigovodstvena vrednost”, međutim, ni izdaleka ne odslikava pravo stanje gradskih finansija.
O tome ponajbolje govori situacija u ustanovama kulture i obdaništima, čiji zaposleni, takođe, neredovno primaju platu.
Zarade kasne mesec dana, ali je problem i to što ne znamo kada će tačno biti isplaćene. Sve zavisi od priliva novca u gradski budžet – objašnjava Miroslava Golubović, pomoćnica direktora za finansije Ustanove za predškolsku decu „Nada Naumović”.
Zbog izostanka investicija i slabe prodaje građevinskog zemljišta, realizacija budžeta je već godinama polovična, a ove, 2014, moglo bi biti prikupljeno tek 40 odsto planiranih prihoda. Prema informacijama iz Gradskog veća, dnevno se u „kasu” slije ne više od 10 miliona dinara, što znači da bi na kraju ove godine, umesto projektovanih 8,5, Kragujevac mogao da prihoduje svega oko 3,5 milijardi dinara.
Osim besparice, na kragujevački javni sektor loše utiče i nestabilna politička situacija u gradu, koju pojedine partije pokušavaju da iskoriste za novo „pozicioniranje”. To samo dodatno opterećuje ionako poremećene međuljudske odnose u preduzećima i ustanovama koji su pretrpani „važnim” stranačkim kadrovima.
izvor: politika.rs