U gradu na Lepenici godinama beleže stalni porast nasilja u porodici. Stari i nemoćni često čame zaključani, a deca ih ne smeštaju u domove jer bi time ostali bez dragocenih roditeljskih primanja.
U poslednjih nekoliko godina, gotovo pet puta je uvećan broj slučajeva porodičnog nasilja, a samo u prvih šest meseci ove godine zabeleženo je 305 nemilih događaja: torture, zanemarivanja i drugih oblika nasilja od najbližih, što je za oko 40 odsto više nego u istom periodu lane. Žrtve su, najčešće, stare osobe, ali i žene, pa i deca...
Ovi statistički podaci, međutim, ne otkrivaju pravu sliku jer se mnogi stide da prijave zapostavljanje i maltretiranje njihovih najbližih, pa nadležni najviše prijava za zanemarivanje, te fizičko i drugo nasilje dobijaju od komšija ili daljih srodnika, zatim lekara i policije.
Siromaštvo, alkohol, poremećeni porodični odnosi... najčešći su okidač za ovakve situacije, a česti su slučajevi da srodnici stare i osobe sa nekim oblicima demencije drže izolovane, čak i pod ključem. Pri tome, izbegavaju da ih smeste u dom za stare, gde bi imali adekvatnu negu, jer bi time ostali bez njihove penzije. I, tako ukrug.
- Ti ljudi imaju potrebu da budu s nekim, a dešava se da su sve ređe i za zajedničkom trpezom. Obaveza dece je da brinu o starim i nemoćnim roditeljima, pa mi, ako procenimo da to ne čine, već im ugrožavaju zdravlje, odnosno život, hitno obezbeđujemo smeštaj u adekvatnoj ustanovi. Bilo da je to starački dom ili prihvatilište, sledi zakonska procedura, koja podrazumeva i sudski postupak - objašnjava Vladan Jovanović, rukovodilac Sektora za zaštitu odraslih i starih osoba u kragujevačkom Centru za socijalni rad.
Kada je reč o zlostavljanju žena i dece, iskustva stručnjaka pokazuju da je to, najčešće, tesno povezano...
- Svuda gde ima nasilja prema ženi, ima i prema detetu, i obrnuto. U ovim slučajevima alkohol, ponekad i narkotici, predstavlja samo okidač, a najveći broj nasilnika zapravo su zdravi muškarci - kaže Ljiljana Đorđević, socijalni radnik sa dugogodišnjim iskustvom u ovoj oblasti.
SPORAZUM
Već pet godina postoji sporazum o saradnji više institucija i organizacija, koje sarađuju na otkrivanju i rešavanju problema porodičnog nasilja, a uključeni su stručnjaci raznih profila, mesne zajednice, advokati koji besplatno zastupaju žrtve... Stručnjaci veruju da je to doprinelo da se mnogi odvaže i prijave nasilje, a ideja je da se projektu priključe i ovdašnji privrednici - zapošljavanjem onih koji su bili izloženi nasilju.
izvor: Večernje Novosti