Besparica guta kragujevačko školstvo
20
Sre, Nov

Vesti

Zbog dugova prema zaposlenima i neplaćenih računa za komunalije, blokirani su računi u četrnaest od ukupno 32 škole.

Kragujevac – Polomljene klupe i stolice, prozori sa kojih se oljuštila farba, pocrneli parket, ogromna rupa u zidu koja je iskopana skoro do hodnika – tako izgleda učionica „trećeg jedan p” u Prvoj tehničkoj školi.

– Kad smo ušli, samo smo se zgledali. Na kraju roditeljskog sastanka ustala sam i pitala može li nešto da se popravi, mogu li škola i grad da pomognu. Razredna je samo slegla ramenima i rekla da nema para. Pitala sam, onda, možemo li mi roditelji nešto da učinimo. Niko nije bio preterano oduševljen tim predlogom –priča Gordana Dunjić, majka učenika iz „trećeg jedan p”, dodajući da je na kraju svoju inicijativu svela na molbu da se barem postave vrate na ve-ce kabinama...

Prva tehnička škola je po veličini druga u Kragujevcu. Ima oko 1.400 đaka i 129 nastavnika. Sredstvima grada, okrečena je pre četiri, a deo potrebnih stolica kupljen je pre dve godine. Srećom, nisu sve učionice kao ona „trećeg jedan p”. Škola raspolaže novcem od izdavanja prostora, a pojedina odeljenja pokazuju više elana da urede prostor u kome pohađaju nastavu.

– Škola je kupila farbu, đaci su sami krečili. Takva odeljenja su zadržala svoje učionice. Moramo da se snalazimo. Ni mi, ni grad nemamo dovoljno para – kaže Biljana Šipovac, direktorka Prve tehničke škole.

Usled opšte besparice, profesori i roditelji su često prinuđeni da sami kupe osnovna sredstva za rad, kao što su krede i flomasteri. Istovremeno, socijalne razlike među učenicima su sve upadljivije. Mnogi to pokazuju iskaljujući bes na nastavnicima ili školskoj opremi.

– Mislim da smo mi škola sa najvećim brojem kažnjenih učenika, ali šta da radimo kad nikog ne možemo da izbacimo. Kažnjeni đak dolazi sa roditeljima, roditelji dovode advokata, a advokat piše žalbu Ministarstvu prosvete, odakle stiže nalog da ga vratimo na nastavu – objašnjava direktorka Prve tehničke Biljana Šipovac.

Zbog dugova prema zaposlenima i neplaćenih računa za komunalije, blokirani su računi 14 od ukupno 32 kragujevačke škole. Prva tehnička na primer, nema da isplati 300.000 dinara, koliko se duguje profesorima na ime naknade za prevoz i po osnovu jubilarnih nagrada. O popisu imovine u OŠ „Svetozar Marković” zarad naplate potraživanja „Politika” je pisala pre desetak dana. Tekst „I škole na dobošu” izazvao je brojne reakcije. Milan Jevtić, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika u Kragujevcu, oštro je kritikovao gradske i prosvetne vlasti, ujedno izrazivši sumnju da bi se od rasprodaje imovine svih škola u tom gradu prikupilo milijardu dinara, koliko je potrebno da se izmire dugovi.

Povodom stanja u kragujevačkoj prosveti, Školska uprava obratila se Ministarstvu prosvete, a reagovalo je i Gradsko veće, hitno izdvojivši sredstva za „gašenje požara”.

–Odskoro svakog dana školama uplaćujemo nešto više od milion dinara, a dogovorili smo se da ubuduće budžet za obrazovanje bude u srazmeri sa realizacijom celokupnog gradskog budžeta. Pa ako to bude pola, i škole će dobiti pola od onoga što im pripada – navodi Zoran Rajović, koji je nedavno imenovan za člana Gradskog veća za obrazovanje, kulturu i informisanje.

izvor: politika.rs

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu