Predškolske ustanove su vezane za lokalnu samoupravu, koja određuje ekonomsku cenu i olakšice roditeljima. Dok roditelji u Jagodini i Novom Sadu izdvajaju za vrtić nepunih 4.000 dinara, Kragujevčani plaćaju paprenih 11.000 dinara.
Roditelji u Beogradu i Kruševcu izdvajaju više nego duplo, a Kragujevčani skoro i tri puta više novca za vrtić u odnosu na mame i tate u Jagodini, Novom Sadu, Vranju i Nišu. Cena vrtića zavisi od subvencija Gradske uprave, ali i ekonomske cene koju odredi svaka lokalna samouprava.
"Postoji mnogo problema jer u predškolskom vaspitanju ništa nije ujednačeno. Delatnost pripada Ministarstvu prosvete, a ostalo je pri lokalnoj samoupravi. Važno je da deca idu u vrtić, da se socijalizuju, ali bi država trebalo da se angažuje da to ujednači. Vrtići u manjim sredinama jeftiniji su od onih u većim gradovima, jer je ekonomska cena različita, a ona se formira u zavisnosti od cene hrane i ostalih potrepština u gradu." kaže Ljiljana Kiković, predsednica samostalnog sindikata Predškolskog vaspitanja i obrazovanja.
Lokalne samouprave na različite načine subvencionišu boravak dece u vrtićima. Pojedini vrtići određuju istu cenu za sve, oslobađajući samo određene kategorije, kao što su deca sa posebnim potrebama, primaoci materijalne pomoći, dečjeg dodatka. Dok drugi olakšavaju roditeljima sa nižim primanjima u odnosu na one sa prosečnom platom, pa se tako u Beogradu cena koju plaćaju roditelji, spram njihovih primanja kreće od 2.973 do 9.706 dinara. Plaćanja su oslobođeni uglavnom treće i svako naredno dete, dupli blizanci, deca ratnih vojnih invalida, deca bez roditeljskog staranja, deca sa smetnjama u razvoju.
Cene vrtića u gradovima:
Jagodina 3.860
Novi Sad 3.876
Vranje 3.900
Niš 4.503
Čačak 4.796
Užice 5.000
Smederevo 5.544
Šabac 5.668
Beograd 9.706
Kruševac 10.800
Kragujevac 11.000