Radiša Minić iz Kragujevca jedini je graver u Srbiji koji se bavi graviranjem u metalu, srebru, zlatu i poludragom kamenju. Za četrdeset godina koliko se bavi tim starim zanatom, izgravirao je više stotina medaljona, minijatura i usavršio pravljenje rezova na malim površinama, pa planira da konkuriše i za Ginisovu knjigu rekorda, jer može da izgravira čak 30 slova na glavi čiode.
Inspirisan verskim motivima već skoro četrdeset godina uzima u ruke nož i čekić i graviranjem pravi prava mala umetnička dela. Graviranje je njegov život iako ne živi od ove stare i pomalo zaboravljene umetnosti.
"Sam početak je bio totalno spontan. Ni sam nisam znao šta znači reč gravirati, eto možda je to neka sudbina. Da bi čovek mogao da radi ovaj posao, na prvom mestu mora da ima neki svoj duhovni mir", rekao je Minić.
Ovaj kragujevački graver je jedini na Balkanu čije su gravure otišle u različite delove sveta. Od riznice Hilandara, groblja Zejtilnik, preko žezla patrijarha Jerusalimskog i izgraviranog nakita koji je završio na Havajima do krsta od prohroma koji se nalazi na Kavkazu. Ipak najviše je ponosan na gravirani okov na kivotu, za mošti cara Lazara na kome je radio godinu dana.
"Radio sam samo okov na kome se insistiralo da se rade tipični ravanički detalji, tipični manastirski elementi rada. Na kivotu sam radio određeni tekst kneza Lazara, dosta herufima i serafima, svi su urađeni od srebra a pojedini su i pozlaćeni", naveo je Minić.
Radiša se bavi ručnim graviranjem i nikada nije koristio mašine koje bi mu pomogle u radu pa je svako njegovo delo jedinstveno.
"To je vrlo primitivan rad, posao, jer iziskuje vrlo primitivne alate, sav alat uglavnom ja sam pravim, sa tim radim i smem da kažem da se moj alat bazira na istom principu kao alati pre više stotina godina", objasnio je Minić.
Inspiraciju nalazi svuda oko sebe, a čak i običan predmet, kao što je kuhinjski pribor, ili boca vina, može da se graviranjem oplemeni. Venčane burme je izgravirao tako da se na maloj površini nalazi preko desetak likova, simbola ali i rečenica. Ipak, možda na izgled najteže za graviranje, predstavlja pločica veličine nokta na kome je Radiša izgravirao molitvu od 216 slova.
"Taj rad je specifičan sam po sebi baš zbog toga što su sva slova, moram da napomenem ispupčena, samim tim je dosta otežano za rad ali nisam uslovno pogrešio niti sam napravio gramatičku grešku. Sigurno bih mogao da uradim barem četiri puta manju pločicu nego što je ova sa istim tekstom, istim radom, istim oblikom slova", rekao je Minić.
Za ovog kragujevačkog gravera se slobodno može reći da se bavi krasnopisom i kaliografijom u metalu. Radiša je čak izgravirao i 30 početnih slova Miroslavljevog Jevanđelja na igli pa ozbiljno razmišlja da jednog dana konkuriše i za Ginisovu knjigu rekorda. Do tada bi ovaj graver jako voleo da prenese znanje i mlađim generacijama kako bi se ova stara umetnost sačuvala od zaborava.
{youtube}jI_b79HVZ7M{/youtube}
RTV