KG: Muke žitelja radničke kolonije
20
Sre, Nov

Vesti

Kragujevačko naselje Stara radnička kolonija, jedinstveno industrijsko stambeno naselje u ovom delu Evrope, bilo je simbol zrele države u prvoj polovini XX veka.

Pre šest godina oko 420 porodica je raseljeno iz dotrajalih baraka, a zemljište prodato. Poslednju fazu raseljavanja gradska vlast planira pre grejne sezone.

Nekada višenacionalna sredina utopijskog karaktera. Danas, mesto na kome je malo zadovoljnih. Radovan Petrović, vlasnik dotrajale daščane barake, jedan je od retkih koji se raduje iseljenju.

"Pre sedam godina smo dobili rešenje od opštinskih vlasti da u roku od sedam dana napustimo našu baraku jer je sklona paljenju, padu i rušenju", kaže Radovan Petrović.

Ranije raseljene porodice dobile su stanove. Iste ili veće. Za razliku u kvadraturi gradu uglavnom plaćaju kiriju. Oni koje iseljenje čeka višak kvadrata moraće da otkupe. Vlasnici zidanih baraka ne kriju nezadovoljstvo, jer, kako kažu, nemaju razloga da se sele, ali ni novca da plaćaju razliku u kvadratima.

"Ja sam u nedoumici, pijem tablete, što nikada nisam pila tablete za smirenje na samu pomisao preseljenja. Umesto da se radujem, da se veselim, kao što svi misle, ja sam u jednom velikom problemu, životnom", kaže Snežana Ristić.

Ipak, nije sve na prodaju. Jezgro Stare radničke kolonije od kraja prošle godine je pod zaštitom države. Ono obuhvata Sokolanu, ali i nekoliko okolnih baraka čiji vlasnici nisu na spisku za iseljenje.

"Tražila sam i pitala da li da renoviram. Govorili su mi da sačekam. U sobi sam zidove morala da zaštitim laminatom, jer to pada, non-stop", kaže Dragica Tanasković.

"I manji stan nego što je ovaj da dobijem, samo da izađem odavde. Jer ovde je neizdrživo. Meni trava niče iza kauča", nadovezuje se Vidojka Ilić.

Stanje kulturno-istorijskog nasleđa, izgrađenog u vreme najveće svetske recesije, zabrinjava i zaposlene u Zavodu za zaštitu spomenika kulture.

"Činjenica je da ovo poseduje izuzetnu istorijsku vrednost, jer ovo je jedan simbol zrele i prosperitetne države. Svakako da je nedopustivo i skandalozno da ovako izgleda simbol jednog sigurno srećnijeg vremena", kaže Đorđe Milovanović iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Uz ocenu da uvek ima nezadovoljnih, gradski većnik za investicije kaže da su i grad i vlasnici baraka završili veliki posao jer je za 500 porodica napravljen krov nad glavom. Tvrdi da neće zaboraviti ni spomenike kulture.

"Mi smo i Sokolanu u više navrata štitili, sad opet treba da uđe u rekonstrukciju. To je više nego sigurno. Ta tri objekta ne da će biti zaštićena, oni već jesu, nego će biti dovedena u neko pristojno stanje, a to znači da ti ljudi moraju da se rasele", ističe Nebojša Vasiljević, član Gradskog veća za investicije.

Dosadašnjim raseljavanjem grad je zaradio oko 10 miliona evra. Tačka na kragujevačku utopiju biće stavljena prodajom poslednjih 1,3 hektara od kojih se očekuje prihod od minimum 300.000 evra. 

izvor: b92

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu