U okviru akcije evropskih saobraćajnih policija, čije je osnovni cilj da se pojas pravilno upotrebi, od danas je počela objedinjena kontrola saobraćajnih propisa.
Posebno će se kontrolisati brzina kretanja vozila i korišćenja sigurnosnih pojaseva, kako na prednjim, tako i na zadnjim sedištima, saopštili su iz MUP-a.
Iz MUP-a kažu da broj prekršaja nije porastao, čak se smanjio od početka godine, ali se zato 30 odsto vozača na prednjim sedištima i dalje ne vezuje, dok na zadnjim sedištima, prema istraživanju, pojas ne koristi čak 98 odsto putnika.
Putnici na zadnjim sedištima posebno su opasni jer prilikom sudara bivaju, poput projektila, ispaljeni prema putnicima na prednjim sedištima. Povrede i prelome koje mogu da pretrpe u sudaru pri brzini od 50 km/h bez pojasa, moguće je izbeći upotrebom pojasa.Ovo je naročito važno jer se najčešće na zadnjem sedištu voze deca.
U akciju saobraćajne policije uključila se i Agencija za bezbednost saobraćaja, koja ukazuje na to gde treba pojačati a gde smanjiti aktivnosti.
Studija koju je Agencija uradila pokazuje da se naši vozači više vezuju u inostranstvu ili na Koridoru 10 nego u okolini kuće. Takođe, velika je zabluda da pojas spasava samo na velikim brzinama, jer je njegov učinak najbolji baš u gradu pri manjim brzinama.
U Upravi saobraćajne policije kažu da je u prvih osam meseci 2014. godine u Srbiji u saobraćaju poginulo 328 osoba, što je za 80 manje nego u istom periodu 2013, kada je život izgubilo 408 lica.
Ovo je rezultat koji dugo nije ostvaren, od kada se meri bezbednost saobraćaja, ali obaveza policije je da do kraja godine on bude još bolji.
Pored korišćenja sigurnosnih pojaseva od danas počinje i kontrola brzine, tehničke ispravnosti vozila i urednosti dokumenata.
U blizini škola meriće se brzina bez zaustavljanja, a prijave će biti direktno prosleđivane sudijama jer u tim slučajevima ne važe nagodbe ili bilo kakve urgencije.