Kamiondžija iz Kragujevca zavejan u snežnim smetovima u Kazahstanu!
17
Ned, Nov

Vesti

Od 18. marta čekaju izvlačenje. Spasioci stižu u nedelju. Hrana na izmaku.

Četvorica srpskih kamiondžija u tri šlepera zavejani su već pet dana u snežnim smetovima u Kazahstanu! Dejan Vujić iz Beograda, Milan Kovačević iz Bogatića, Ivan Rošković iz Smedereva i Ivica Pavlović iz Kragujevca vozeći šlepere ka Srbiji naišli su na snežnu oluju 50 kilometara od grada Aktobe, koja im je preprečila put. Okovani snegom danima čekaju pomoć stručnih službi da ih izvuku iz nanosa, a bageri su do njih došli tek u subotu po podne.

Kako nam kaže Ivan Rošković, zavejani na putu su ostali 18. marta uveče, kada je u njegov kamion udario drugi, kazahstanski.

- Zbog toga je i nastao zastoj - kaže nam Rošković. - Sada njihove službe pokušavaju da skinu taj kamion sa mog kamiona, jer praktično leži na mojoj prikolici. Tek tada će moći da se očisti sneg okolo. Mašine su stigle do nas i nadamo se da bi u nedelju mogli da nas izvuku iz smetova, ali je to još pod znakom pitanja.

Rošković kaže da su Kazahstanci prve noći raskrčili put i izvukli autobuse i putnička vozila, a ostavili kamione na milost mećavi. Dva dana se posle toga nisu pojavljivali, a u spasilačku misiju vratili su se tek u petak, kada su izvlačili samo kazahstanske kamione. U subotu je u smetu ostalo nešto manje od 20 uglavnom stranih šlepera, od kojih je jedan ruski prevrnut.

Da nevolja ide u paru, Roškoviće je osetio i na svojoj koži, jer mu se pre dva dana pokvario šleper. Otišla je pumpa za gorivo. Ipak, najveći problem im je bio nedostatak hrane i vode.

- Snalazili smo se i delili sa kolegama, ko je šta imao kod sebe, ali jeli smo jednom dnevno - priča Rošković. - U stalnom smo kontaktu sa našim ambasadorom koji je angažovao neku službu da nam donese namirnice, ali su se oni pojavili tek u petak uveče. Pre toga su ga čak i lagali da su nam donosili hranu.

Za četvoricu ljudi kojima treba pomoć Kazahtanci su doneli dva hleba, dva litra mleka, margarin u maloj tegli, jedan keks, bombone i pet litara vode.

Mleko smo bacili, jer neverovatno smrdi i ne može da se pije, a nije ni u originalnom pakovanju, već je bogzna gde nasuto - kaže Ivan Rošković. - Čak smo neke njihove ljude, koji su došli da čiste put, molili da nam kupe hranu, ali su oni to odbili. Ja ne znam kakav je ovo narod, ali da se ovako nešto dogodilo u Srbiji, svi bi bili zbrinuti i nahranjeni.

Kako objašnjava Ivan, zavejani su u pustinji i svuda oko njih je ravnica dokle pogled dobacuje. Ali klima je takva da u ovom periodu godine pada sneg i duva snažan vetar buran, koji čak dostiže i 150 metara u sekundi.

- Vetar je tako snažan i nosi sneg da se jedva vidi nekoliko metara ispred, ali se u petak uveče konačno smirio, pa smo mogli i izaći iz kamiona - objašnjava srpski vozač. - Pošto nismo imali nikakve hrane, dvojica kolega, Ivica i Milan, na kraju su otpešačili do jedne prodavnice udaljene 10 kilometara, na koju su ih Kazahstanci uputili i tamo nam kupili da imamo za jelo. Sad se samo nadamo da će nas ubrzo osloboditi iz ovih snežnih nanosa.

Prve noći kada su šleperi ostali u smetu, spasioci su predložili srpskim kamiondžijama evakuaciju, ali da kamioni ostanu. Pošto nisu mogli garantovati bezbednost robe i da je niko neće pokrasti, vozači nisu prihvatili da ih izbave. Kako kaže Rošković, nisu smeli to da prihvate, jer odgovaraju za robu koju voze.

NISU SE SMRZLI

Sve vreme dok traje zastoj kamioni u kojima su četvorica Srba su upaljeni, pa se iako gladni, bar nisu smrzli. Kako kaže Ivan Rošković, zbog hladnoće i niskih temperatura nisu smeli da ih ugase, jer ih onda možda ne bi mogli upaliti. Poslednja dva dana rade dva kamiona, jer je Roškovićev pokvaren.

AMBASADA

U ministarstvu spoljnih poslova kažu da je naša ambasada u Kazahstanu ponovo, u subotu urgirala za pomoć kod Ministarstva za vanredne situacije u toj državi. Preneli su podatke o položaju zavejanih Srba i zatražili njihovo hitno spasavanje.

Izvor: Novosti

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu