Kako leči šumadijski čaj
12
Uto, Nov

Vesti

Pije se u hladnim danima i garantovano utiče na dobro raspoloženje. To je osnovno „lekovito svojstvo“ šumadijskog čaja, a recept je proveravan decenijama.

Tako o vrućoj, odnosno slatkoj rakiji, pričaju seoski domaćini iz Kutlova kraj Kragujevca, koji su zajedno sa turističkim poslenicima odlučili da, prvi put u Srbiji, organizuju festival šumadijskog čaja, koji je proteklog vikenda održan u Kutlovu i trajao tri dana.

Namera im je, kažu, da ožive starinska druženja i veselja kraj rakijskog kazana, ali i promovišu turističku ponudu ovog kraja, gde je vruća rakija „obavezan dodatak“.

„Kriza, stres i mrzovolja naoblačili lice savremenog čoveka. E, šumadijski čaj to otklanja, vraća osmeh i dobro raspoloženje i kod najmrzovoljnijih. Provereno i garantovano“, uz široki osmeh objašnjava Milisav Babić, domaćin iz Kutlova.

On se hvali da već tri decenije priprema najbolju vruću rakiju. Recept je, kaže, jednostavan i nije nikakva tajna. Pravi se od blage rakije i dodaje šećer. Na pet litara te rakije dodaje se kilogram šećera. Ostalo je majstorsko umeće, kvalitet šljive i rakije od koje se pravi.

„Nekada, u vreme pečenja rakije, obavezna je bila i slatka. Uz to piće, odnosno šumadijski čaj, mnogi su se družili, veselili, i težak rad i nedaće to nisu mogli da poremete“, priseća se starina Dragić Ranković.

Cilj je da u nekim novim uslovima to ožive, ali i podstaknu seoski turizam koji je u ovom kraju u razvoju.

„Uz dobru hranu, lepu prirodu, gosti šumadijskih sela treba da znaju šta je i da probaju šumadijski čaj. Blag je, posebnog mirisa i ukusa, mogu ga piti i žene „, pomalo u šali priča Nenad Živković.

Na takmičenje u kuvanju vruće rakije prijavila se i ženska ekipa. Kapiten Ljiljana Petrićević priča da su i žene iz Šumadije majstori u kuvanju šumadijskog čaja.

„Ne probamo tako često kao ovi iz muške ekipe, ali i bez toga znamo šta i kako treba“, pojašnjava ona.

Žiri koji je ocenjivao kvalitet šumadijskog čaja dodelio je treću nagradu ženskoj ekipi. Nije bilo protekcije, dobili su uzorke i pomešane i zapečaćene koverte sa šifrom svake od desetak prijavljenih ekipa.

Nagrade

Svaka ekipa imala je po tri člana. Žiri je prvu nagradu dodelio ekipi koju je predvodio Dragoš Pavlović iz Vlakče. Njima je, osim zlatne medalje, pripao i vikend na Kopaoniku. Drugo mesto osvojila je ekipa Dragića Rankovića iz Kutlova, a treće Ljiljane Petrićević iz Poskurica.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu