Ekološka kuća od 14.000 plastičnih flaša proslavila je nastavnika fizike, hemije i tehničkog obrazovanja u penziji Tomislava Radovanovića i van granica ove zemlje.
Iako pomalo razočarano kaže da nije ušao u Ginisovu knjigu rekorda, ovaj Kragujevčanin vredno nastavlja da radi u svojoj radionici, ali i na patentima, sve u cilju širenja svesti o zaštiti životne sredine.
„Tera nostra est donacio ab mundus“, odnosno "naša Zemlja je poklon Kosmosa“, jedna je od poruka ispisanih u eko-kući Radovanovića koji je gotovo šest godina sakupljao plastične flaše i ugrađivao ih u zidove, krov, prozore i vrata.
Na isti način uredio je i enterijer.
Nesvakidašnja građevina privukla je posetioce iz raznih delova sveta, od Mađarske do Japana.
„Dolaze ljudi i pojedinačno i kolektivno, kao turisti. Ostavljaju poruke hvale, to se može videti i u knjizi utisaka“, kaže ovaj nastavnik u penziji.
Ovih dana nastavnika Tomu posetila je i studentkinja treće godine novinarstva Dunja Manojlović, koja u svom radu obrađuje temu zaštite životne sredine.
„Mediji su se na neki način fokusirali na to što je kuća zanimljiva i jedinstvena, ali se niko nije osvrnuo na to da se on na taj način bavio ’zelenom’ gradnjom i na taj način zaštitio našu sredinu“, primećuje ona.
Znanja iz tehničkog, fizike i hemije koje je predavao nastavnik Toma svakodnevno koristi u svojoj eko-radionici. Tečni filter za dimnjak, jedan je od tri patenta koje je zaštitio kod Zavoda za intelektualnu svojinu.
„On može da se koristi za velike industrijske dimnjake, a može i za porodična domaćinstva. Taj filter za dimnjak funkcioniše tako što dim tera kroz tečnu sredinu i tako ga filtrira“, kaže Radovanović.
Više hiljada plastičnih flaša čeka realizaciju ideja koje ovom Kragujevčaninu ne nedostaju. Uz kuću i fontanu, on planira izgradnju i drugih objekata koji bi činili njegovu oazu za ekološko osvešćivanje.
{youtube}QaFO95Ord_I{/youtube}
{youtube}N7qHM8hSwBI{/youtube}