Svetosavska Akademija Prve gimnazije na RTS-u
16
Sub, Nov

Vesti

Sjajan uspeh učenika Lingvističke sekcije Prve kragujevačke gimnazije kulminira održavanjem Svetosavske Akademije 27. januara ove godine, u Narodnom pozorištu u Beogradu. Akademiju, kojoj će prisustvovati svi zvaničnici Vlade Srbije, velikodostojnici srpske crkve i brojne diplomate, direktno će prenositi Drugi program RTS-a od 20 časova.

Zvanično, od kada se kao školska slava Sveti Sava proslavlja u Beogradu, ovo je prvi put da na Svečanoj Akademiji učestvuje škola koja nije iz Beograda i da nema profesionalnih glumaca ni pevača. Ovu privilegiju, naši učenici stekli su zahvaljujući programu izvedenom 9. novembra 2013. godine, povodom proslave 180 godina rada najstarije Gimnazije na tadašnjoj teritoriji Srbije, pa je posle toga usledio poziv da se deo programa uvrsti u Centralnu proslavu Savindana u Narodnom pozorištu u Beogradu.

Profesor Marijo Badjuk, napisao je tekst programa, koji su članovi dramske i recitatorske sekcije veoma profesionalno predstavili publici, pa će zahvaljujući njihovom radu i zalaganju Prva kragujevačka gimnazija i grad Kragujevac biti predstavljeni u najboljem svetlu na Svetosavskoj Akademiji, koju režira Momir Bradić, a prenosi RTS.

Ove godine, prioritet ima prosvetiteljski rad Svetog Save i njegov uticaj na školstvo, obrazovanje i opismenjavanje srpskog naroda, mada je izuzetno važna njegova uloga u osnivanju Srpske Autokefalne (samostalne i punopravne) crkve. Najznačijnija je izgradnja manastira Hilandar na Svetoj gori i osnivanje manastirskog bratstva, koje upravo tu stiče najviše obrazovanje, čuva od zaborava i prepisuje brojna „Žitja“ i manastirske tipike, čuvajući tako istoriju Srba čime neosporno ukazuje na objedinjenje svetovnog (prosvetiteljskog) i duhovnog dostignuća Svetog Save.

Da podsetimo da je Lingvistička sekcija Prve kragujevačke gimnazije, vođena mentorima, profesorima Mariom Badjukom i Mirjanom Arnaut, nedavno osvojila prvu nagradu na Konkursu za izbor najboljih lingvističkih sekcija Srbije, koji su organizovali Društvo za srpski jezik i književnost Republike Srbije i Vukova zadužbina. Teme su bile veoma inventivne i nesvakidašnje, a metodi pristupa jezičkoj materiji su raznovrsni, pa je po mišljenju Komisije za vrednovanje rada lingvističkih sekcija, njihovo istraživačko delovanje znatno doprinelo podizanju kvaliteta nastave srpskog jezika.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu