Ružna slika Kragujevca: Prigradski prevoz pred kolapsom
28
Čet, Nov

Vesti

Stotine đaka, studenata, poljoprivrednika, radnika iz prigradskih i okolnih sela već danima nemaju prevoz. Autobusi nekada najvećeg autoprevoznog preduzeća "Autosaobraćaj" su na "klocnama", a prigradski prevoz je pred kolapsom.

Nezadovoljni su đaci, radnici "Fijata", poljoprivrednici... Gradska vlast još nema sigurno rešenje za ovaj problem.

- To je ružna slika Šumadije, koja ima "Fijat", izvozi automobile preko okeana, a realno, vraćamo se u srednji vek. Naime, do fabrike, gde se proizvode najsavremeniji automobili, ili do škole, prinuđeni smo da idemo pešice ili dvokolicama, autobusa nema - revoltirana je studentkinja Ivana J.
Organizovanje prigradskog (i gradskog) prevoza je u nadležnosti gradske uprave. Višegodišnji problemi u "Autosaobraćaju" su iz raznih razloga prolongirani. Mnogi ovde u svemu tome vide i spregu između gradskih čelnika i pojedinih firmi.

- Da je bilo političke volje i boljeg razmišljanja gradskih čelnika ovaj problem se ne bi rešavao u poslednji čas, a postoji već nekoliko godina. Ovako su ugroženi i radnici "Autosaobraćaja", njihove porodice, ali i više hiljada žitelja prigradskih naselja koji nemaju prevoz, a hoće da daju "živ" novac za te usluge. Verujemo da je reč o "biznisu" i da je neko odlučio da nas žrtvuje zarad neke druge firme, ili nečijih interesa - kaže Suzana Marković, predsednica Slobodnog sindikata u "Autosaobraćaju".

Četiri sindikalne organizacije slažu se samo u jednoj stvari - da je kriza dotakla dno i da traže izlaz, koji se zasad ne vidi. Kako prevazići problem opstanka firme i ispuniti obaveze prema ugovoru sa gradskom upravom i obavezama prema putnicima, zasad niko ne zna. Do pre nekoliko godina ova firma je bila ključna i za gradski prevoz, ali je "kolač" od više od 20 miliona mesečno, pripao drugim autoprevoznicima. Kragujevačkoj firmi ostao je prigradski deo, ali i to je sada zapalo u ćorsokak.

- Obaveza Grada je da organizuje prevoz za prigradske linije. Ugovor o tome je jasan. Ukoliko "Autosaobraćaj" ne može da to obezbedi, mi ćemo ugovor raskinuti i taj posao poveriti "Lasti", ili preduzeću "Vulović transport" - kategoričan je Zoran Jovanović, član gradskog veća za komunalnu delatnost.
Raskid ugovora najavio je i gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović, mada se, s druge strane, ne zna šta bi se u tom slučaju desilo sa 500 radnika, odnosno njihovih porodica.

- Pokušavamo da obezbedimo 12 autobusa, koliko je potrebno za "pokrivanje" prigradskog prevoza. Gradska uprava nam je dala rok od deset dana, ali mi zasad nemamo ni pet potpuno ispravnih autobusa. Tražimo pomoć od države - kažu u "Autosaobraćaju".
U "AutosaobraĆaju" su proglasili vanredno stanje. Očekuju pomoć od države kako bi firma opstala. Kažu da je poslednjih nekoliko godina direktore postavljala gradska vlast, ali je firma tonula sve dublje.

Još nije doneta konačna odluka o stupanju u najavljeni generalni štrajk. Od ukupno 23 autobusa, ispravno je tek tri-četiri. Veći deo imovine rasprodat je na razne načine.

- Zemljište na važnim lokacijama u gradu je otišlo stranim firmama, rasprodavali su ga gradski čelnici. Nama su, uprkos toj "velikoj trgovini", ostali dugovi od oko 660 miliona, a od velike imovine samo kapija na ulazu u firmu i "nedefinisani status" Autobuske stanice - kaže jedan od zaposlenih u "Autosaobraćaju".

izvor: novosti

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu