Zdravstvo ''eskivira'' novi zakon o zabrani zapošljavanja
17
Ned, Nov

Vesti

Uprkos zabrani zapošljavanja u javnom sektoru, zdravstvu dozvoljeno da popuni neka mesta. Tako će KC Srbije moći da podeli 82 radne knjižice, KC Vojvodine - 46, KC Kragujevac - 19, Niš - 18...

Zdravstvenim ustanovama odobreno je da zaposle 1.115 ljudi, saznaju "Novosti". Iako je Zakonom o budžetskom sistemu, počev od 1. januara, uveden "embargo" na zapošljavanje u javnim službama, koji važi dve godine, posebna komisija pri Vladi Srbije ipak je dala "zeleno svetlo" da se u zdravstvu popune neka od upražnjenih radnih mesta. Tako će Klinički centar Srbije moći da podeli 82 radne knjižice, Klinički centar Vojvodine - 46, KC Kragujevac - 19, Niš - 18...

Komisija za davanje saglasnosti za novo zapošljavanje i dodatno radno angažovanje kod korisnika državnog budžeta, prema saznanjima "Novosti", razmatrajući zahteve zdravstvenih ustanova, nije ulazila u strukturu zapošljavanja, već je samo odobravala ukupan broj radnih mesta prema stepenu školske spreme. A, Ministarstvo zdravlja je ustanovama preporučilo da se na ta mesta zapošljavaju "uglavnom zdravstveni radnici", s obzirom na to da u ovom sektoru postoji značajan višak nemedicinskog kadra. Od ukupno 121.545 zaposlenih, čak 24,8 odsto je nemedicinski kadar, među kojim je 7.463 administrativnih i 19.826 tehničkih radnika.

- Obavešteni smo da možemo da primimo 22 lekara i 60 medicinskih sestara- kaže profesor dr Miljko Ristić, direktor Kliničkog centra Srbije. - To je mnogo manje nego što će ove godine otići u penziju, a s obzirom na to da je od avgusta do kraja prošle godine iz KCS u penziju otišlo 150 zaposlenih, ovim se sada samo "gasi požar", i još smo daleko od toga da možemo da popunimo sva upražnjena radna mesta.

Direktor najveće zdravstvene ustanove, sa 7.100 zaposlenih čije plate se isplaćuju iz kase zdravstvenog osiguranja, i još nekoliko stotina angažovanih po ugovoru, koje iz svojih prihoda plaća sam KCS, smatra da je za zdravstvo u celini dobro što je dozvoljeno zapošljavanje, iako broj odobrenih mesta ni približno ne "pokriva" deficit kadra.

Odluku koji su im kadrovi najpotrebniji samostalno će donositi zdravstvene ustanove, a potom će raspisivati konkurse. Za razliku od bolnica koje su, uglavnom, već obaveštene da li im je odobreno zapošljavanje novog kadra, u domovima zdravlja još iščekuju odluke komisije.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu