Kragujevački "Autosaobraćaj", godinama unazad nije u stanju da profesionalno obavlja poslove javnog prevoza putnika zbog čega će do kraja meseca gradska uprava Kragujevca raskinuti ugovor s tim, najstarijim šumadijskim prevoznikom, najavio je gradonačelnik Veroljub Stevanović.
Stevanović u izjavi Tanjugu kaže da je takva odluka neminovnost i da će biti doneta do kraja septembra.
"Velike su primedbe građana i donećemo odluku koja je neminovna, a to je da poslove poverimo ''Lasti'', ''Vulović transportu'' ili nekom trećem prevozniku", kaže Stevanović.
Gradonačelnik tvrdi da grad "Autosaobraćaju" ne duguje ni dinar, "da se u rešavanju brojnih problema u tom preduzeću umešala i politika", ali da on, kako kaže, ne želi više da crveni pred građanima zbog kašnjenja prevoza i autobusa koji su u užasnom stanju.
"Ovako kako rade dovode nas u poziciju da raskinemo ugovor i vrlo brzo ćemo šansu dati drugom prevozniku, jer su za to stečeni svi uslovi", kaže Stevanović i napominje da svako jutra sluša da "deca ne mogu da stignu do škole u gradu, odnosno do sela, jer autobusi kasne i do pet sati, ili uopšte ne dolaze".
Ocenjujući da se ti problemi s pravom pripisuju gradskoj upravi, Stevanović naglašava da je grad godinama unazad imao razumevanja za "Autosaobraćaj" uvek imajući u vidu da 500 porodica zavisi od tog preduzeća, ali da je došlo vreme da se "napravi rez da se ti problemi više ne dešavaju".
Lokalna samouprava je pre nekoliko godina postala vlasnik 24 odsto akcija kada je "Autosaobraćaju" otpisan dug od oko 500 miliona dinara, zaposlenima povezan petogodišnji staz, pokrenuti socijalni program i proces restrukturiranja.
"U ''Autosaobraćaju'' se tada nisu okrenuli sebi i svom preduzeću", ocenjuje Stevanović i dodaje da je odgovornost i na prethodnoj Vladi jer nije realizovala socijalni program kako je obećala, a što bi, smatra, tog prevoznika moglo da dovede u daleko povoljniji položaj jer bi ostalo 250 radnika koji bi održavali prigradski i međugradski prevoz.
Na taj način, dodaje Stevanović, "Autosaobraćaj" bi bio u mogućnosti da nabavi nove autobuse, a gradska uprava bi strateškom partneru akcije praktično dala gratis.
"Ukoliko se socijalni program ne realizuje, preduzeće će biti u ogromnim problemima koje neće moći da prevaziđe, a grad više ne može da čeka", poručio je Stevanović.
"Autosaobraćaj" danas duguje oko 650 miliona dinara i ima više od 500 zaposlenih, što je duplo više od standarda, i čak četiri sindikata. Raskid ugovora nedavno je najavila i opština Topola.
Agonija "Autosaobraćaja" počela je pre više od deset godina, kada su zaposleni postali vlasnici 60 odsto kapitala i te akcije poklonili direktoru, koji je kasnije uhapšen zbog raznih finansijskih malverzacija.
Potom su usledili loši odabiri poslovnih partnera, kupovina autobusa na lizing, bez kojih ubrzo ostaju, jer nisu otplaćivali rate. Tada grad, delom, u prevoz putnika uključuje druga dva prevoznika.
Početkom meseca "Autosaobraćaj" je uzeo pod zakup 30 autobusa ali ni to nije pomoglo da autobuske linije budu redovne.
Izvor: Tanjug