Telekom Srbija pre godinu dana počeo je projekat obuke zaposlenih za komunikaciju na znakovnom jeziku. Usluge za osobe oštećenog sluha već pružaju zaposleni u poslovnicama u Beogradu i Vojvodini, a od danas i u Kragujevcu i većim gradovima Centralne Srbije.
Marko Stojanović, radi pet godina u Telekomu kao agent prodaje. Posle dvomesečne obuke, moći će da odgovori na sva pitanja korisnika sa oštećenim sluhom. Iako mu učenje znakovnog jezika nije bilo lako, Marko kaže da je bio motivisan, jer je među korisnicima, veliki broj gluvih i nagluvih osoba.
"Na početku mi je bilo teško. Prvi put se susrećem sa znakovnim govorom. Kako je vreme odmicalo, bilo mi je sve lakše. Srećan sam što sam naučio znakovni jezik i što mogu da pomognem gluvim i nagluvim licima" kaže Marko.
Pored Marka, obuku iz znakovnog jezika, završilo je još deset polaznika iz poslovnica sa teritorije Centralne Srbije. U saradnji sa Udruženjem tumača lica oštećenog sluha, prošli su edukativni program, koji obuhvata 800 odabranih gestova, prilagođenih svakodnevnoj komunikaciji.
Julijana Miško, potpredsednica Udruženja tumača za lica oštećenog sluha Srbije, smatra da je taj projekat veoma važan.
Sada prvi put osobe oštećenog sluha, mogu same, bez pratioca da dobiju sve informacije koje su im potrebne. Veliki broj njih komunicira putem sms poruka, koristi mejlove i druge usluge koje Telekom pruza.
Dušica Rapović koordinator za Kragujevac kaže da u Srbiji ima oko 50.000 osoba sa oštećenim sluhom, koje u svakodnevnoj komunikaciji koriste znakovni jezik.
Od sada će svi oni bez posrednika, moći da dobiju sve potrebne informacije u poslovnicama te kompanije, čiji je cilj da kvalitetno pruži usluge svim građanima Srbije.
Prvi rezultati iz Beograda i Vojvodine u kojima se već sprovodi komunikacija na znakovnom jeziku, pokazali su opravdanost tog projekta i zadovoljstvo korisnika.
Zato u Telekomu, posle Centralne Srbije, najavljuju nastavak obuke zaposlenih i na jugu zemlje čime će sve veće poslovnice i pružati usluge i na znakovnom jeziku.