Predstavljen rad Interresorne komisije
28
Čet, Nov

Vesti

Među prvima u Srbiji, lokalna samouprava grada Kragujevca je pre tri godine formirala Interresornu komisiju sa zadatkom da izvrši procenu potreba za pružanjem dodatne obrazovne, zdravstvene ili socijalne podrške detetu i učeniku, a dodatna podrška pruža se deci i učenicima iz društveno osetljivih grupa.

Interresorna komisija je sastavljena od pet članova, tri stalna koja čine pedijatar, psiholog i socijalni radnik, i dva koja se uključuju po potebi.

U protekle tri godine, na predlog Interresorne komisije pružena je podrška za preko 350 dece i to preko dva servisa podrške koja se nalaze u ŠOSO «Vukašin Marković» i Školi za gluvu i nagluvi decu. Rad komisije i njeni rezultati predstavljeni su na današnjoj konferenciji za novinare kojoj su osim članova tima prisustvovali i Slavica Saveljić, predsednik Saveta za unapređenje socijalne politike grada i Dragoslav Milošević, član Gradskog veća za obrazovanje, kulturu i informisanje.

Osnovni cilj komisije je da deci sa posebnim potrebama predložimo dodatne servise podrške. Reč je o defektološkim tretmanima, predlogu za novčanu pomoć, uvećanom dečjem dodatku, predlogu za tuđu negu, i o izradi prilagođenog i izmenjenog obrazovnog programa IOP. Pored toga imamo i nekih dodatnih trtmana poput plivanja u zatvorenom bazenu u OŠ «Vuk Karadžić», ranije smo imali školu jahanja za decu sa autizmom, upućujemo decu na dnevni boravak u prihvatilište - kaže dr Vesna Stanisavljević, predsednica komisije.

Po mišljenju interresorne komisije, deca sa posebnim potrebma upućuju se na tretman servisni centar u ŠOSO «Vukašin Marković». Tretmani u ovoj školi se odnose na rad sa logopedom, psihomotornu edukaciju, rad u senzornoj sobi, kao i na pružanje užih stručnih defektoloških tretmana.

- Naši trtmani u servisnom centru su za nijansu različitiji nego u školi Vukašin Marković, jer smo se mi bazirali na individualnu podršku deci i roditeljima.Naš servisni centar funkcioniše već punih pet godina, od 2009, i kroz svoj dugogodišnji rad je stekao dosta iskustva u radu sa decom i u saradnji sa roditeljima. Individualni tretmani obuhvataju logopedski tretman, slušne i govorne vežbe, somatopedski tretman, defektološki tretman, tretman u senzornoj sobi, tretman u svetloj sobi, redukaciju psiho-motorike i slušno-integracijski trening poznat kao «Mocart terapija» inače trening koji jedino naša škola sprovodi u Srbiji.

Od ove školske godine u školi se sprovodi nova Montesori metoda - ističe Mladen Šurlan, direktor Škole za gluvu i nagluvu decu.
 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu