Vlasnicima 20-ak stanova u jednoj zgradi u Kragujevcu, lokalna toplana mesecima naplaćuje grejanje za 54 odsto više od očitane potrošnje.
Vlasnicima 23 stana nadograđene zgrade u ulici Vojislava Kalanovića 2 u centru Kragujevca, koji imaju sopstvene merače utrošene toplotne energije (kalorimetre), kragujevačka Energetika veće račune ispostavlja već mesecima.
Međutim, dokaz za to, stanari imaju tek od sredine januara, kada su prvi put dobili račune za očitanu i naplaćenu potrošnju toplotne energije, po kojima je jasno da im toplana ispostavlja veće račune.
U Energetici im je objašnjeno da postoji "rastur" toplotne energije koji moraju da plate. To znači, pored potrošnje, za svaki stan još dodatnih 700 do 3.000 dinara, srazmerno utrošku.
Potpredsednik Nacionalne organizaciji za zastitu potrošača Srbije, Zoran Nikolić, izjavio je da je naplata grejanja za 54 odsto više od utroška jedinstven slučaj u Srbiji.
"Nigde u Srbiji nije zabeležen toliki rastur, to praktično znači da bi još polovina stanova mogla da se greje tim rasturom", rekao je Nikolić i ocenio da uzrok treba da se pronađe, te da on nikome nije u interesu a najmanje potrošačima koji treba da plate nešto što realno nisu potrošili.
Rastur su uočili i drugi stanari novih zgrada - u naselju Aeordorom, kao i u Lepeničkom bulevari, gde je rastur i veći od 54 odsto.
Portparol Energetike, Miloš Anđelković, kaže da je centralni merač za nadogradnju u Vojislava Kalanovića 2 pokazao potrošnju od 25,2 MWh a da je ukupna potrošnja svih 23 sekundarnih merača 16,3 MWh, te da rastur za taj mesec iznosi oko devet MWh, a biće ga i u januaru.
Na pitanje zašto o rasturu nisu ranije obavestili stanare, priznaje da nisu za njega znali.
"Za pomenuti objekat investitor je imao obavezu da nakon završetka zgrade, prijavi sve stanare, i do momenta dok nisu uvedeni kao korisnici njemu je naplaćivana potrošnja na osnovu centralnog merača, tako da mi nismo znali za taj rastur dok korisnicni nisu sami uočili", rekao je Anđelković.
Dodaje da rastur postoji od ove grejne sezone i procenjuje da jedan od uzroka može biti neizbalansiranost mreže i gubici na samoj sekundarnoj instalaciji.
"Kada sam radio tehnički prijem svu dokumentaciju sam dostavio Energetici, a balasniranje je radila firma ITM iz Beograda, kalorimetre sam nabavio od Ekoterma zvaničnog uvoznika kalorimetara Sontex, i imam i dokumentaciju da je urađeno baždarenje i balansiranje", rekao je Milija Radović, vlasnik firme Vodomont koja je radila ugradnju podstanice i sekundarne mreže.
Ogorčeni vlasnici: Ovo je užas i smejurija
Troje vlasnika stanova, Olivera Simić, Nevena Šimšić i Nebojša Bojković izrazilo je ogorčenost zbog naplate toplotne energije koju nisu utrošili.
"Ovo je užas. Imam stan od 27 kvadrata i za decembar moram da platim 8.000 dinara. Kada sam dobila račun istog memomenta sam otišla u Energetiku. Šetali su me od kancelarije do kancelarije, na kraju uputili na radnika koji očitava naše merače koji mi je rekao da je to zbog rastura", kaže Olivera Simić.
Za Nevenu Šimšić računi su skandalozni, jer Energetika ne naplaćuje u skladu sa potrošnjom, a nikakva posebna stavka za rastur na računima nije navedena, te stanari traže zvanično objašnjene.
"Ovo je smešno. Imamo svoje merače, priliku da uštedimo, a naplaćuju nam i rastur od devet megavata preko potrošnje", ogorčeno kaže Nebojša Bojković, koji pita - zašto, kako, gde ide topla voda, kada nigde u zgradi ne postoji nikakav kvar?
Dodaje da se u Energetici pravdaju različitim izgovorima - da je podstanica bila otključana, da mreža nije balansirana, da merači nisu baždareni, a zgrada je nova, odnosno tri godine stara. On ističe i da su cevi koje prolaze kroz hodnik izolovane kako staklenom vunom tako i rigipsom