Voda za piće sa Gružanskog jezera je hemijski i bakteriološki ispravna za piće, ali njen kvalitet može da ugrozi više od 200 objekata sagrađenih mimo propisa tik uz obale tog jezera, tvrde u preduzeću "Vodovod i kanalizacija" i Institutu za biologiju i ekologiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Kragujevcu.
"Odgovorno tvrdim da je voda zdravstveno ispravna za piće zahvaljujući, pre svega, tehnologiji za preradu vode, uključujući i postrojenje za predozonizaciju", izjavio je Tanjugu direktor preduzeća "Vodovod i kanalizacija" Obren Ćetković.
On je istakao da, iako nema padavina i priliva vode, u akumulaciji Gruža, Grošnica kao i Morava, ima vode za proizvodnju za narednu godinu.
Naglašavajući da preduzeće osam godina, sudskim putem, pokušava da ukloni više od 200 nelegalno izgrađenih objekata uz akumulaciju Gruža, Ćetković je upozorio da "ukoliko se ti objekti ne sruše, u neko dalje vreme mogao bi da se dogodi užički scenario".
"Nelegalni objekti su potencijalni zagađivači akumulacije, ali i razlog što trošimo veće količine hemikalija za preradu vode, a što na neki način poskupljuje proizvodnje vode", ukazao je.
Predlogom novog pravilnika resornih ministarstava o određivanju, uređenju i održavanju zona sanitarne zaštite, tvrdi on, pokušava se da se legalizuju nelegalno izgrađeni objekti, iako su potencijalni zagađivači.
"Prema pravilniku iz 2008. godine neposredna zona sanitarne zaštite bila je 10 metara, druga zona 500 metara, a novim predlogom pravilnika svedena je na 200 metara", naveo je Ćetković i dodao "da se tim pravilnikom omogućava da se maltene prave vašari, koncerti, kampovanja kraj jezera".
Gružansko jezero nalazi se na teritoriji opštine Knić, koja, kako je Tanjugu izjavio zamenik predsedika opštine, Borislav Busarac, nije u situaciji da ukloni nelegalno izgrađene objekte.
"Mi, nemamo para a ni mogućnosti da uklonimo te objekte", rekao je Busarac i dodao "da opština nema koristi od tog jezera već samo štetu, zato što je kada se napravila akumulacija Gruža izgubila 1.000 hektara zemljišta".
Na takav stav knićanske vlasti kragujevački "Vodovod" odgovara ponudom da će bez nadoknade ukloniti objekte izgrađene mimo propisa.
"Nudimo opštini potpisivanje ugovora da mi to uklonimo bez ikakve nadoknade, a sve u interesu građana, da ne dođe do ugrožavanja kvaliteta vode akumulacije, a time i snabdevanja vodom za piće 300.000 stanovnika", poručio je Ćetković.
I u Institutu za biologiju i ekologiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Kragujevcu, upozoravaju da, pored "divlje" izgrađenih objekata, postoji i niz drugih faktora koji mogu dovesti do neželjenih situacija.
Prema rečima profesora Aleksandra Ostojića iz tog Instituta, pored problema što je jezero Gruža velike površine a male zapremine i prosečne dubine šest metara, postoji čitav niz drugih problema.
"Jezero je izloženo čitavom nizu uticaja koji su antropogenog porekla, preko akumulacije za vodosnabdevanje prelazi vrlo frekventan put, jako je veliki broj obradivih površina koji se nalazi tik uz jezero, gde se zemljište obrađuje i tretira đbrivom i pesticidima i sve to dospeva u jezero", rekao je Ostojić.
On je dodao su problem i pritoke, Gružanska i Boračka reka, čije se vode ne prečišaćavaju, a u njih dospevaju vode iz septičkih jama iz raznih društvenih i privatnih klanica, pečurkara...
izvor: tanjug.rs