Prva škola koja će u Srbiji da obrazuje crkvene pojce i dirigente za crkvene horove počela je da radi u Kragujevcu.
Škola trenutno ima devet polaznika, a sveštenik Dragoslav Milovan kaže da je pokrenuta kako bi se ponovo uspostavila veza između sveštenika i naroda.
Među učenicima je Ljiljana Milovanović (26) koja je završila francuski jezik.
- Ne radim kao profesor, nemam posao. Završila sam srednju muzičku, solo pevanje. Dopalo mi se to da naučim nešto više o liturgiji, da se dodatno obrazujem. Možda ću i da se posvetim tome - kaže ona.
Ovu školu mogu da upišu svi koji imaju do 24 godine. Nije zatvorena ni za starije, ali oni moraju da je pohađaju vanredno i na kraju svake godine polažu ispit.
Školovanje traje četiri godine. Uči se solfeđo, dirigovanje, klavir, ali i Stari zavet, istorija hrišćanstva, crkvenoslovenski. Đaci izučavaju, takođe, pojanje koje je zapisao Mokranjac.
- Upisao sam ovu školu da steknem nova znanja. Pevam u crkvenom horu. Ovde studiram, inače sam iz Jagodine. Možda ću ubuduće i da se bavim crkvenim pojanjem - kaže Stefan Anđelković, student FILUM-a, smer muzičke pedagogije.
Milica Pavlović (21) je iz Rače, planira da upiše akademiju i da se bavim pojanjem. Ljubica Spasić (23), informatičar, kaže da se dodatno obrazuje dok čeka posao.
Do Drugog svetskog rata su ljudi koji su dolazili u crkvu pojali zajedno sa sveštenikom, međutim, po ukidanju veronauke nestale su i pojačke škole. Zato sada postoji praznina, a sveštenici kažu da nemaju “desnu ruku” - pojce koji im pomažu u bogosluženju. U pravoslavnim crkvama za pojnicom mogu da budu i žene.
izvor: Blic